Ludzie Polskiej Książki (LPK)

LPK: Elżbieta Wasiuczyńska

Ilustratorka książek dla dzieci, malarka.


Ludzie Polskiej
Książki
(cykl pod redakcją Barbary Petrozolin-Skowrońskiej i patronatem PTWK)

ELŻBIETA WASIUCZYŃSKA
Ilustratorka książek dla dzieci, malarka.
Ur. 10 IX 1966, Radom.

Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownia malarstwa Juliusza Joniaka, oraz książki i typografii Romana Banaszewskiego (dyplom 1994 z wyróżnieniem, medal Rektora).

Praca, kariera artystyczna. Obok malarstwa, ważną dziedziną jej działalności artystycznej stało się ilustrowanie książek dla dzieci; jej ilustracje charakteryzuje malarskie wyczucie kolorystyki, optymizm, poczucie humoru. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla wielu wydawnictw polskich (m.in. Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Muchomor, LektorKlett, Literatura, Egmont, Agora), a także dla niemieckiego wydawnictwa Storyteller Verlag oraz na zamówienie Instytutu Polskiego w Rzymie (Il Drago di Cracovia).

Ilustracja do Cudownej studzienki (Baśnie polskie, Wydawnictwo Media Rodzina)

Jej ilustracje były wyróżniane i nagradzane w kraju i za granicą, m.in.: w konkursie Pro Bolonia 2001 (Warszawa) za ilustracje do książek Wojciecha Widłaka o Panu Kuleczce (Media Rodzina) i Pro Bolonia 2002 za książkę autorską miau-miau (także nagroda jury dziecięcego); otrzymała wyróżnienie na Biennale Ilustracji 2004 (Aki Town, Japonia) za projekt Kalendarza pod psem oraz w konkursie Świat Przyjazny Dziecku 2005 za Bajkę o ślimaku Kacperku Małgorzaty Strzałkowskiej (Nasza Księgarnia). Otrzymała brązowy medal na International Calendar Exibition w Stuttgarcie (2006; za ilustracje do My first calendar Heye). Polska Sekcja IBB przyznała jej nominację w konkursie „Książka Roku 2005” i nagrodę jury dziecięcego za Trzy świnki Zofii Staneckiej (Muchomor) oraz wyróżnienie w tym samym konkursie w 2007 za ilustracje do książki ZOO Jarosława Mikołajewskiego (Agora), oraz w 2009 główną nagrodę graficzną w tym samym konkursie za książkę autorską Mój pierwszy alfabet (LektorKlett). Miała szereg wystaw indywidualnych (m.in. „Radość z życia” w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi; także wystawy w galeriach w Warszawie, Krakowie, Sopocie, Wrocławiu, Poznaniu); brała też udział w zagranicznych wystawach zbiorowych w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii, Chinach i na Łotwie, zajmuje się też sztuką użytkową dla dzieci (projekty ubranek dla Endo; tekstyliów dla Lela Blanc); prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. (bps)

Ilustracja do książki Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka (Wydawnictwo Media Rodzina)

Blog E. Wasiuczyńskiej: http://wasiuczynska.blogspot.
comhttp://wasiuczynska.blogspot.com


(oprac. z uzup. bp i ap, fot. Anna Zemanek)

2 thoughts on “LPK: Elżbieta Wasiuczyńska

Dodaj komentarz