Dotacje Rynek wydawniczy

„Ballady i romanse” – specjalny Program Ministra na rok 2022

Z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał na 2022 rok dodatkowy program pod nazwą „Ballady i romanse”. Wnioskodawcy będą mogli uzyskać wsparcie finansowe w kwocie od 10 tys. do 80 tys. zł.


Na stronie MKiDN podano, że o wsparcie finansowe mogą ubiegać się wnioskodawcy realizujący projekty bezpośrednio nawiązujące do „Ballad i romansów” Mickiewicza lub inspirowane tą publikacją.

Budżet programu na dofinansowania zadań w trybie konkursowym wynosi 3 mln 500 tys. zł. Na zadania dofinansowane w trybie odwoławczym przewidziano 525 tys. zł.

Program „Ballady i romanse” będzie wspierać przedsięwzięcia literackie, teatralne, muzyczne, taneczne, plastyczne, a także z dziedziny sztuk wizualnych, inicjatyw wydawniczych, działań edukacyjnych, realizowane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak napisano, „szeroki katalog zadań daje możliwość realizacji wielu ciekawych i innowacyjnych interpretacji +Ballad i romansów+, począwszy od spektakli, koncertów, wystaw, wydawnictw, przez działania edukacyjne i interesujące propozycje multimedialne, po działania multidyscyplinarne łączące wskazane formy, udostępniane w sposób tradycyjny oraz w przestrzeni wirtualnej”. „Ważną rolę w programie odgrywają projekty o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym działania podjęte w 2022 r. będą miały trwały charakter i były upowszechniane w kolejnych latach” – dodano.

Data pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w 1822 roku uznawana jest za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce. Program „Ballady i romanse” ma na celu wsparcie działań i przedsięwzięć, które upamiętnią to wydarzenie oraz przypomną znaczenie publikacji, która wpłynęła na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.

Szczegóły programu
(info MKiDN)

Dodaj komentarz