Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – październik

Na październikowej liście Motyli Książkowych aż pięć nowości. Na miejscu pierwszym wciąż niepokonany Dziadek i niedźwiadek… Łukasza Wierzbickiego (Pointa).



1. W październiku na pierwszym niezniszczalny bestseller – Dziadek i niedźwiadek – historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa) – sympatycznie i prosto opisane losy niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.


2. Na drugim utrzymała się Plandemia Covid 19 Danuty Mikołajewskiej (Oficyna Wydawnicza “Wexel”) – lekarska ocena rewolucyjnego niszczenia porządku świata. Obnaża sztuczki medialnej propagandy, wykazując ich niezgodność z nauką. Ostrzega przed telemedycyną, zdalnym nauczaniem i ograniczaniem swobód obywatelskich. Uświadamia, że zdrowie i bezpieczeństwo stanowią pretekst do zastraszania. Łączy lekkość narracji z argumentacją, usiłującą rozbudzić czujność, warunek przetrwania w świecie rządzonym przez kłamstwo.


3. Na tym miejscu uplasowała się pierwsza październikowa nowość – Kuchnia towarzyska i uczuciowa (wydawca: A5), którą napisała Anna Rottenberg wraz z przyjaciółmi – znawczyni sztuki współczesnej, Anda Rottenberg, zaprosiła przyjaciół do wspólnej, bardzo pożytecznej zabawy dzielenia się ulubionymi przepisami i uwagami o gotowaniu. W zabawie biorą udział artyści, pisarze, aktorzy, politycy.


4. Kolejna nowość na liście – Walter Grupius. Człowiek, który zbudował Bauhaus (wydawca: Filtry) – Fiona MacCarthy kreśli fascynujący portret artysty, którego architektoniczne wizje znacznie wyprzedzały epokę, w jakiej przyszło mu żyć. Gropius zdawał sobie sprawę, że czasy feudalnego społeczeństwa się kończą: od początku swojej działalności podkreślał konieczność zerwania ze „sztuką salonową”.


5. Na miejscu piątym książka-laureatka tegorocznej nagrody NIKE – Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity (Czarne): Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.


6. O jedno miejsca awansował romass biurowy Mój Szef Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord).


7. Kolejna nowość – Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej (wydawca: Kogut). Autor książki Guillaume Pitron (francuski dziennikarz, autor filmów dokumentalnych, laureat Nagrody im. Érika Izraelewicza za najlepsze śledztwo ekonomiczne w 2017 r.) dowodzi, że transformacja energetyczna, rewolucja cyfrowa, przemiana ekologiczna, nie przyniosą na świata wyzwolonego od niedostatków czy konfliktów zbrojnych. Odchodząc od paliw kopalnych, tak naprawdę pogrążamy się w nowym uzależnieniu – od metali rzadkich. Grafit, kobalt, ind, platynowce, wolfram, ziemie rzadkie to zasoby, które stały się niezbędne dla rozwoju nowego społeczeństwa: ekologicznego (samochody elektryczne, panele słoneczne) i scyfryzowanego (smartfony, komputery, tablety i inne nieodłączne od naszej codzienności urządzenia). Tymczasem koszty środowiskowe, gospodarcze i geopolityczne tej zależności będą jeszcze większe niż te, które nasze przemysłowe społeczeństwo obecnie płaci. Nawiązując do tego wszystkiego, niniejsza książka jest kontropowieścią o transformacji energetycznej – przedstawiającą tajne dzieje wiele obiecującej technologicznej odysei, a także kulisy ambitnych, bezinteresownych poszukiwań, przynoszących jak dotąd zagrożenia równie kolosalne, co problemy, które miały za zadanie rozwiązać.


8. Większym niż miesiąc temu zainteresowaniem cieszyła wciąż powracająca na listę pozycja Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym – praca zbiorowa wydawnictwa Elimat.


9. I kolejny spadek, choć wciąż od miesięcy na liście – Mój Szef As Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord). 

10. Listę zamyka Cel Karoliny Wojcik (wydawca: Karolina Wojciak): Nic nie jest takie, jakie się wydaje.
Marek to szanowany i znany wszystkim w okolicy lekarz, ale także samotny ojciec. Córka jest jego oczkiem w głowie aż do momentu… w którym dzięki aplikacji do randkowania poznaje intrygującą nieznajomą. Czy to zauroczenie? Miłość? A może największy w życiu błąd?
Oliwia jest bezwzględna w swojej pracy, która polega na uwodzeniu mężczyzn na zlecenie. Zdobyte podstępem materiały do szantażowania traktuje jako przedmiot w walce o pieniądze i uznanie w kręgu ludzi związanych z podziemnymi zleceniami. Jest pewna siebie, ponieważ do tej pory udawało jej się zakończyć pomyślnie każdą akcję. Jednak jedno potknięcie sprawia, że jej świat rozpada się na kawałki. Nagle okazuje się, że ta przebojowa dziewczyna zostaje sama. Bez nikogo, bez pomocy i aby przetrwać, musi uciekać.



Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Zaświaty, Krzysztof Federowicz (Wysoki Zamek)
12. Anomalia, Hevre Le Tellier (Filtry)
13. Kto zabił Iwonę Wieczorek, Janusz Szotak (Milenium Media AWPK)
14. Szkoła ciecia, Alicja Grabowska, Lucyna Grabowska (Szarotka)
15. Szamańska choroba, Hugo Bader (BDM Hugo-Bader Media) )
16. Ukochane równanie profesora, Yoko Agawa (Tajfuny)
17. Kości, które nosisz w kieszeni, Łukasz Barys (Cyranka)
18. Lubliniec.pl. Cicho i skutecznie, Jarosław Rybak (Creatio PR)
19. Upadek niemożliwy, Tadeusz Bartoś (Pasaże)
20. Kto zabił Iwonę Wieczorek?, Janusz Szostak (Milenium Media AWPK)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz