Odeszli od nas

Zmarła Joan Didion – ikona amerykańskiej literatury

Joan Didion, amerykańska eseistka, dziennikarka, autorka powieści i scenariuszy, zmarła w czwartek 23 grudnia w wieku 87 lat.

O śmierci pisarki z powodu komplikacji wywołanych chorobą Parkinsona poinformował jej wydawca Penguin Random House.


Joan Didion urodziła się 5 grudnia 1934 w Sacramento. W 1956 roku uzyskała bakalaureat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley[3]. Dzięki zwycięstwu w konkursie literackim magazynu „Vogue” Didion przeniosła się po studiach do Nowego Jorku, by pracować w jego redakcji (1956–1963). W tym samym okresie pracowała nad debiutancką powieścią Run River, która ukazała się w 1963 roku. Po ślubie z Johnem Gregorym Dunne’em powróciła w 1964 roku do rodzinnej Kalifornii+. Małżeństwo współpracowało przez wiele lat przy pisaniu artykułów i scenariuszy.

Didion tworzyła w duchu Nowego Dziennikarstwa, jej prace porównywano m.in. do Toma Wolfeʼa. W swojej twórczości dziennikarskiej opisywała świat z brutalną szczerością, jednocześnie zdradzając nostalgię za mityczną Ameryką swojego dzieciństwa[3]. W jej oszczędnym stylu można wyczuć wpływ dzieł Ernesta Hemingwaya[3]. Do jej najbardziej znanych prac należą dwa zbiory wcześniej publikowanych artykułów prasowych: Slouching Towards Bethlehem oraz The White Album, w których bezkompromisowo opisała Amerykę (a w szczególności Kalifornię) lat 60. i 70., portretując m.in. ruch hippisowski, czy kreśląc pogardliwy obraz feminizmu jako nurtu, który wiktymizuje kobiety, stawiając je w roli ofiar mężczyzn.

W 2005 roku zdobyła National Book Award za Rok magicznego myślenia, opowieść o jej małżeństwie i śmierci męża. Książka ta znalazła się także w finale Nagrody Pulitzera w kategorii biografii i autobiografii.

W Polsce kilka książek Didion opublikowano w latach 80.; w 2019 roku Rok magicznego myślenia, a w bieżącym roku Powiem wam, co o tym myślę – zbiór wysoko cenionych esejów, które pisała w latach 1968-2000.

Dodaj komentarz