Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Rosja: dane rynku wydawniczego za 2021 rok

Wg informacji Rosyjskiej Izby Książki [Rossijskaja Kniżnaja Pałata (RKP)] ​​w 2021 roku w Rosyjskiej Federacji wydano 108 tys. tytułów książek i broszur w łącznym nakładzie 389 463,11 tys. egzemplarzy. To prawie o 10% więcej niż w 2020 roku, ale o tyle samo mniej niż w 2019 roku.

Większość publikacji – ponad 52 tys. – ukazała się w nakładach do 500 egzemplarzy, kolejna grupa – do 5 tys. egzemplarzy.

Pod względem liczby tłumaczeń dominują książki z języka angielskiego, kolejne to niemiecki, francuski, japoński i włoski.

Najwięcej ukazało się publikacji z zakresu edukacji, koleje tematy publikacje polityczne i społeczno-ekonomiczne, po nich dopiero beletrystykę i literatura dla dzieci.

Liderem pod względem liczby publikacji (wśród 4677 wydawnictw i grup wydawniczych, które przekazały swoje egzemplarze obowiązkowe do Rosyjskiej Izby Książki było Eksmo, następnie Proswieszczenije, AST, Azbuka-Atticus i petersburskie wydawnictwo Łań, specjalizujące się w produkcji publikacji dla uczelni wyższych. Liderem pod względem nakładów – Prosweszczenije.

766 wydawnictw przekazało do RKP egzemplarze obowiązkowe w formie elektronicznej.

Najczęściej wydawanymi autorami w kategorii powieści byli: Stephen King, George Orwell, Fiodor Dostojewski, Erich Maria Remarque, Michaił Bułhakow, Daria Doncowa, Lee Bardugo, Tatiana Ustinowa, Agatha Christie i Boris Akunin.

Wśród książek dla dzieci najwięcej sprzedano książek Kornieja Czukowskiego, dalej JK Rowling, Holly Webb i Ariny Czanajewej, a pierwszą piątkę zamyka Aleksander Puszkin.

(źródło RKP)

Dodaj komentarz