Rynek wydawniczy

Czekamy na”Skyscape” Martyny Groth

Zaciekawiła nas artystyczna wizja świata proponowana przez Martynę Groth w powstającej w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska opowieści Skyscape.


Jak pisze jej autorka, Skyscape odwołuje się do anglojęzycznego określenia dla pejzażu, w którym dominuje niebo. Niebo staje się w tej poetyckiej opowieści ekranem niebios, na którym dzieją się różne atmosferyczne, metafizyczne, kosmiczne, zwierzęce i ludzkie performansy. Bohaterami opowieści są Dziewczyna z Dawniejszego Ludu i Ten, Który Mówi. Para postanawia wycofać się ze zmechanizowanego, zanieczyszczonego świata przemysłowego do natury, by poszukać ciszy, korzeni, wspólnych mitów, artefaktów i praktyk wśród rdzennych społeczności plemienia Bezgłośnie Stąpających Boso. Bohaterka i bohater łączą Stary Kontynent Europy, świat Słowian, z innymi kulturami – szczególnie rdzenną społecznością Ameryk. Wyrażają sprzeciw wobec ekspansywnej polityki w kosmosie, odwołując się z szacunkiem do dawnych, naziemnych obserwacji astronomicznych: Alhazena, Leonarda da Vinci, Mikołaja Kopernika, Elżbiety i Jana Heweliuszów, a także sprzeciw wobec kolonizowania na Ziemi – w postaci dominacji ekonomicznej, ekologicznej, wojennej czy chociażby masowego wykupu ziemi u biedniejszych społeczności świata. Prowadzą dialog z dziełami sztuki i podkreślają ciągłość kultur – od buszmeńskich, indiańskich i antycznych rytów naskalnych i totemów, po abakany Magdaleny Abakanowicz, rzeźby kinetyczne Alexandra Caldera i Theo Jansena, kolumny i obiekty Constantina Brancusiego, maski oraz rysunki Pabla Picassa, kopuły światła Jamesa Turrela, sztukę ziemi Andy’ego Galsworthy’ego, chmury Berndnauta Smilde’a czy powidoki Władysława Strzemińskiego – łącząc je z refleksjami nad audiowizualnością Franciszki i Stefana Themersonów.


Choć podczas edycji książki autorka zamierza skorzystać z twórczej pomocy profesjonalnego grafika, teraz sama tworzy szkice do powstającego tekstu. Przedstawiamy kilka z nich.

Martyna Groth – literaturoznawczyni, dr nauk humanistycznych, twórczyni wystaw, zainteresowana sztuką światła, teatrem eksperymentalnym i architekturą.

Dodaj komentarz