Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Rosja: wydawnictwa nie mają gdzie drukować swych książek

Rosyjscy wydawcy alarmują, że drukarnie nie chcą przyjmować ich zleceń. Powód jest jeden – nowa Federalna Lista Podręczników, a tym samym ogromne zamówienia wydawnictwa Prosweszczenije.


Najnowsza Federalna Lista Podręczników dla szkół rosyjskich ukazała się później niż planowano. W rezultacie drukarnie otrzymały ogromne zamówienie, które sparaliżowało wydawnictwa w całej Rosji. Po raz pierwszy od wielu lat kraj doświadczył tak dotkliwego braku środków i możliwości w poligrafii, że opublikowanie czegoś nowego stało się prawie niemożliwe.

Na początku grudnia 2021 roku Ministerstwo Edukacji ogłosiło rozpoczęcie prac nad kolejną, nową listą podręczników szkolnych. Departament zauważył, że aktualna lista podręczników – ta akurat, którą “obciążył” rosyjskie drukarnie – musi zostać dokładnie przejrzana i sprawdzona pod kątem zgodności z wymaganiami zaktualizowanych federalnych standardów edukacyjnych. Nowe federalne standardy edukacyjne (FGOS) dla szkół zaczęły obowiązywać latem 2021 roku. W rezultacie zmienił się program szkolny. W szczególności postanowiono uszczegółowić tematy z matematyki, informatyki, wskazać, jakie tematy powinny opanować dzieci w danym roku szkolnym. Zgodnie z nowymi standardami należy zwrócić uwagę na rozwój osobisty uczniów, w tym na edukację obywatelską, rozwój fizyczny, poczucie estetyki, wychowanie moralne, pracowitość i rozumienie problemów ekologii.

To wszystko wskazuje, że drukarnie znów mogą zajęte realizacją zamówień na podręczniki, a publikacje komercyjne, nawet edukacyjne, będą nadal stać w długiej kolejce. Potencjalnie takie problemy mogą zniszczyć niezależne wydawnictwa i księgarnie, których w Rosji jest już niewiele. W efekcie rynek zostanie całkowicie zmonopolizowany przez dwóch lub trzech gigantów, którzy wchłonęli już większość niezależnych wcześniej wydawnictw.
(źródło postupi.online)

Dodaj komentarz