Księgarnie Rynek księgarski w Polsce

Dom Książki (sieć BookBook) złożył wniosek o upadłość

Jak donosi “Gazeta Wyborcza”, Dom Książki sp. z o.o. , bardziej rozpoznawalny obecnie jako sieć księgarń BookBook, złożył wniosek o upadłość. Wniosek trafił do sądu pod koniec grudnia 2021 roku, sąd zajął się nim w styczniu.


Logo BookBook-u zaczęło pojawiać się na witrynach polskich księgarń w 2015 roku. Nowa sieć błyskawicznie zaczęła przejmować księgarnie Domów Książki, inwestować w nie. Przebojem wdarła się na szczyty polskiego księgarstwa, dając wydawcom nadzieję na zmianę skostniałej i niewydolnej struktury sprzedaży książek w naszym kraju. Dwa lata później sieć liczyła  87 księgarń, w planach był kolejne przejęcia księgarń. 

BookBook, a właściwie Przedsiębiorstwo Dom Książki sp. o. z o.o.,  utworzyło sześciu wydawców (Czarna Owca, Helion, Prószyński Media, Publicat, Rebis, Zysk i S-ka.), hurtownia Super Siódemka oraz dwie osoby prywatne – finansista Kristof Zorde i Elżbieta Pustoła, założycielka i długoletnia prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.  Osobą sprawczą BookBooka i przez lata prezesem zarządu firmy był K. Zorde (czytaj wywiad z nim).  Z nową siecią branża wydawnicza wiązała wielkie nadzieje na uporządkowanie rynku księgarskiego. Niestety, od 2019 roku firma zaczęła mieć problemy finansowe. Rok później. otworzyła postępowanie restrukturyzacyjne, a “dobiła” ją  pandemia.

Obecnie na rynku liczą się w zasadzie tylko dwie sieci: Empik i Świat Książki – obok, oczywiście, rosnącej sprzedaży internetowej.

(źródło m.in. “Gazeta Wyborcza”, fot. Marytka Czarnocka)