Rynek wydawniczy

Solidarni z Ukrainą: Światowy Dzień Poezji oraz spotkanie z Oksaną Zabużko i Kateryną Babkiną we Wrocławskim Domu Literatury

W drugiej połowie marca w klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury odbędą się dwa wydarzenia pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”: Światowy Dzień Poezji oraz spotkanie z ukraińskimi pisarkami Oksaną Zabużko i Kateryną Babkiną. Celem jest zarówno zbieranie środków na pomoc ofiarom wojny, jak i przybliżanie ukraińskiej literatury, dzięki której możemy poznawać i lepiej rozumieć naszych sąsiadów.


W poniedziałek 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, świętowany szczególnie w Miastach Literatury na wszystkich kontynentach. W tym roku trudno o poezji mówić bez kontekstu prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie i jej tragicznych skutków, dlatego Wrocławski Dom Literatury – operator programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO – zaprasza na specjalne wydarzenie przygotowane we współpracy z wrocławskim środowiskiem poetyckim. W poniedziałek o 18.00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) wybrzmią wiersze ukraińskie i polskie. Swoje utwory, a także wybrane przekłady utworów ukraińskich przeczytają poetki i poeci: Anna Adamowicz, Konrad Góra, Damian Kowal, Tomasz Majeran, Mirka Szychowiak, Aleksander Trojanowski, Ilona Witkowska i Agnieszka Wolny-Hamkało. Poezję swojego autorstwa w języku ukraińskim czytać będzie również Kateryna Babkina – poetka i prozaiczka, dziennikarka, a dziś również uchodźczyni z Kijowa, która wraz z rodziną znalazła schronienie we Wrocławiu.

Katerynę Babkinę będziemy mieli okazję spotkać w Prozie także tydzień później (29 marca o 19.00), gdy wraz z Oksaną Zabużko – również ukraińską pisarką, poetką i eseistką – weźmie udział w rozmowie prowadzonej przez Justynę Sobolewską. Podczas tego wieczoru, zorganizowanego pod hasłem „Siostrzeństwo. Ukraina. Wojna,” usłyszymy na pewno wiele o sytuacji w Ukrainie, ale i o książkach zaproszonych autorek.

Obie ukraińskie pisarki mieszkają w Kijowie, obie są również laureatkami przyznawanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zabużko otrzymała Angelusa w 2013 roku za powieść „Muzeum porzuconych sekretów” w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej, natomiast Babkina została nagrodzona tym samym wyróżnieniem rok temu (w październiku 2021) za książkę Nikt nie tańczył, jak mój dziadek w przekładzie Bohdana Zadury i jednocześnie odebrała przyznawaną przez czytelników Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.


Oksanę Zabużko wojna rozpętana w Ukrainie zastała w Polsce. Pisarka kilka dni wcześniej przyleciała do Warszawy, by promować swoją najnowszą książkę Planeta Piołun – zbiór esejów, który ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Agora. Zabużko, którą ukształtował mit Solidarności i polska kultura, ma poczucie, że nikt nie słucha i nikt nie rozumie głosu z Ukrainy (…) Czyta się jej eseje z wielkim zaangażowaniem, a to dlatego, że Zabużko pisze z temperamentem, dosadnie, a nawet ogniście. Sprawia, że wreszcie słychać Ukrainę – pisze o tej książce Justyna Sobolewska.

Kateryna Babkina ma na swoim koncie kilka tomików poezji, powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztukę teatralną. W Polsce poza nagrodzoną Angelusem powieścią Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazały się jeszcze zbiór opowiadań Szczęśliwi nadzy ludzie (2017) oraz powieść Sonia (2018). Wszystkie te książki przełożył Bohdan Zadura. Autorka miała przyjechać do Wrocławia z córką w sierpniu tego roku na rezydencję literacką, na którą zaproszenie otrzymała w ramach Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. Ale wybuchła wojna. Wrocławski Dom Literatury na wiadomość o ucieczce autorki z bombardowanego Kijowa natychmiast przygotował mieszkanie rezydencyjne, do którego pisarka wraz z dzieckiem i mamą dotarła 1 marca.


Spotkanie z ukraińskimi pisarkami będzie miało miejsce we wtorek 29 marca o 19.00 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro).

Na oba spotkania: Światowy Dzień Poezji (21 marca) oraz rozmowę z Oksaną Zabużko i Kateryną Babkiną (29 marca) obowiązują bilety-cegiełki w cenie 10 złotych. Cały wpływ z biletów Wrocławski Dom Literatury przeznaczy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w klubie Prozie warto także wcześniej zgłosić chęć udziału w wydarzeniach. Należy to zrobić drogą mailową, wysyłając wiadomość na adres: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W treści maila wpisujcie „Dzień poezji” lub „Spotkanie z ukraińskimi pisarkami”.

(info WDL)

Dodaj komentarz