Promocje książek Salon Dobrej Książki

Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego zaprasza

Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego zaprasza na prezentację publikacji: „Półwysep Helski i Polska Marynarka Wojenna w dokumentacji niemieckiego wywiadu 1933-1939” Ireny Elsner, 7 kwietnia 2022 roku, godz. 10.00, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Skazańców 25.


Książka oparta jest na materiale archiwalnym – notatkach niemieckiego wywiadu z lat 30. XX wieku, znajdujących w Archiwum Wojskowym we Freiburg im Breisgau w Niemczech, które autorka przetłumaczyła, uszeregowała oraz opatrzyła niezbędnym komentarzem. Publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej, w układzie chronologicznym, zostały opublikowane materiały przekazywane przez wywiadowców znanych nam tylko jako kryptonimy cyfrowe i literowe. Są one ilustrowane materiałem zdjęciowym oraz szkicami portów i brzegowych urządzeń nawigacyjnych, namierników. Osobną część stanowią relacje z września 1939 r. Znalazły się tutaj informacje na temat prowadzonych walk na Wybrzeżu i materiały kronikarskie pisane przez wysokich rangą oficerów niemieckich. Drugą część publikacji stanowią fotografie zgromadzone w niemieckim zasobie archiwalnym. Są to zdjęcia zarówno portów, jak również polskich okrętów. Zostały one wykonane m. in. w czasie remontów i napraw jednostek w Stoczni Gdańskiej, jak również w czasie wizyt w portach zagranicznych.

Prowadzenie: Andrzej Kotecki

Premiera filmowa z wydarzenia 15 kwietnia 2022 r. na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube.


Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – to, zgodnie z założeniem, cykliczne kameralne spotkania promujące wartościowe publikacje książkowe o tematyce historycznej, społecznej i kulturalnej oraz ich autorów.

(info Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Dodaj komentarz