Konkursy Różne

Joanna Bator i Terezia Mora laureatkami Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego

Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego – ogłosiła 26 kwietnia kapituła nagrody. Wręczenie nagród 26 czerwca w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.


Nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

O przyznaniu nagród decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast partnerskich. Nagroda jest wręczana przemiennie w Toruniu lub Getyndze. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro.

Laureatki Konkursu:

Joanna Bator (ur. 1968 r., Wałbrzych). Pisarka, publicystka, felietonistka. W swoim dorobku ma takie książki, jak: Kobieta, Japoński wachlarz, Piaskowa Góra, Ciemno, prawie noc, Rekin z parku Yoyogi, Gorzko, gorzko. Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury (w sumie spędziła w Japonii cztery lata).

Terezia Mora (ur. 1971 r., Sopron – Węgry ). Pochodzi z rodziny mniejszości niemieckiej. W 1990 r. wyjechała na studia do Berlina (hungarystyka i teatroznawstwo), od tego czasu mieszka w Berlinie. Jest pisarką, autorką scenariuszy filmowych i tłumaczką. Swoje utwory pisze po niemiecku, dużo tłumaczy z węgierskiego na niemiecki. W Polsce ukazały się tłumaczenia jej książek „Osobliwa materia” i „Każdego dnia”.


Laureatami pierwszej nagrody im. Lindego byli Wisława Szymborska i Guenter Grass, a w kolejnych latach m.in.: Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Olga Tokarczuk i Ingo Schulze, Adam Zagajewski i Durs Gruenbein, Wiesław Myśliwski i Herta Mulle, Dorota Masłowska i Dea Loher.

Patronem nagrody jest urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847) – językoznawca, bibliograf i pedagog. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy „Słownik języka polskiego”, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.

(inf wg PAP, turun.pl)

Dodaj komentarz