Różne Rynek wydawniczy

Noc Muzeów  we Wrocławiu 2022 (14 maja, sobota)

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od ponad 10 lat. Podczas pierwszej edycji udział wzięło 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się, dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne.


W tegorocznej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu udział zapowiedziało prawie 80 instytucji. Zaplanowano ponad 100 wydarzeń (wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty) oraz specjalny program dla dzieci (warsztaty plastyczne, naukowe, zabawy interaktywne i pokazy filmowe). Na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy wstęp jest bezpłatny, jednak do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy, które ruszają już od końca kwietnia.

Noc Muzeów we Wrocławiu – dodatkowa komunikacja

Podobnie jak w ubiegłych latach, uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem.

Wokół centrum miasta kursować będą co 15 minut, godzinach 16.00-23.30 zabytkowe tramwaje Konstal linii M1, zaś do dalej położonych placówek dowiozą nas kultowe Ikarusy linii autobusowej M2, które będą odjeżdżać z przystanków pomiędzy Operą a  stacją kolejową Wrocław-Osobowice (Muzeum Militarne), co 30 minut, w godzinach 16.00-22.00oraz linii M3 kursującej na trasie Centrum Historii Zajezdnia – Opera

Co nowego w tym roku…?
W tym roku po raz pierwszy otworzy swoje podwoje Archiwum Państwowe we Wrocławiu, które wprowadzi nas w klimat wczesnego średniowiecza. Ciekawostki i historie zbrodni roślinnych będzie można poznać podczas nocnej podróży z pochodniami i latarniami po alejkach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją historię, tajemnice i zakamarki odkryje przed nami zabytkowy budynek NOT. W Visitor Centre w Hali Stulecia będzie można obejrzeć interaktywną wystawę o historii kompleksu, na którą składają się dotykowe ekrany i mapy, a także dwie wirtualne wycieczki.

W ramach Festiwalu Malarstwa organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych będzie można zobaczyć wystawy artystów związanych z uczelnią w sześciu przestrzeniach wystawienniczych (Galerii Łącznik, Galerii EXIT, Galerii Geppart, Galerii NEON, Galerii Sztuka na Miejscu, Galerii za Szkłem i Vivid Gallery). Warto również w tą wyjątkową Noc poznać nowe galerie sztuki na mapie Wrocławia, takie jak: Galeria Sztuka na MiejscuGaleria GeppartGaleria Fotografii ZPAF czy 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Dla aktywnych – rowerowy spacer śladami murali Out of Sth –  jedno z działań przygotowanych przez galerię Studio BWA Wrocław.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego udostępni odwiedzającym Aulę Leopoldyńską, która przez ostatnie dwa lata, ze względu na trwające prace konserwatorskie pozostawała zamknięta. Wodniaków i nie tylko zaprasza na swój pokład Odra Centrum oraz Muzeum Odry, Fundacji Otwartego Muzeum Techniki.

Na entuzjastów militariów czekają atrakcje przygotowane na obrzeżach miasta przez: Muzeum Militarne przy ul. Pełczyńskiej, Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne czy Muzeum Wojsk Inżynieryjnych.

Dla osób z Ukrainy
Centrum Historii Zajezdnia  zaprasza na zwiedzanie tłumaczone na język ukraiński wystawy stałej „Wrocław 1945–2016”  i ekspozycji czasowej ,,Machiny Leonardo da Vinci”. Muzeum Współczesne Wrocław zaplanowało oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Moniki Drożyńskiej pt. „Uwaga! Zły pies” . MDK Krzyki  przygotowało działania plastyczne skierowane do dzieci i rodziców, w tym przybyłych w ostatnim czasie z Ukrainy, w ramach których odbędą się Integracyjne Warsztaty Komiksu i warsztaty plastyczne z okazji zbliżającego się Dnia Mamy. W galerii FOTO-GEN zaprezentowana zostanie wystawa „War Diaries” – prezentująca prace artystów z Ukrainy.

Dobra Nocka czyli program edukacyjny dla najmłodszych
Wiele wydarzeń podczas Nocy Muzeów dedykowanych jest dzieciom, niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczynają się już wczesnym popołudniem jak np. Muzeum Geologiczne.  Specjalny program dla dzieci przygotowały także: Muzeum Poczty, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Pana Tadeusza czy MovieGate. Warsztaty i zajęcia dla dzieci przygotowały m.in. Centrum Kultury Agora, Pracownia Książki Artystycznej na ASP, Zespół Szkół Plastycznych, MDK Krzyki, Hala Stulecia – Visitor Centre oraz Centrum Edukacyjne NFM. Warto zapoznać się z nim wcześniej, gdyż na część zajęć obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.NOC MUZEÓW – krótka historia
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.

Noc Muzeów to wyjątkowo popularna impreza ze znakomitą frekwencją. Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest bezpłatny udział w wydarzeniach, ale istotne jest także zwiedzanie w towarzystwie przyjaciół i bogaty program wydarzeń specjalnych.


Szczegółowy program, rozkład jazdy i wszystkie informacje dotyczące imprezy dostępne są na stronie www.wroclaw.pl/noc-muzeow


(info Urząd Miejski Wrocławia, grafika BWA Wrocław)

Dodaj komentarz