Na kwietniowej liście bestsellerów Świata Książki trzy nowości, z miejsca 19 tygrysi skok na miejsce 5 uczynił Wowa… Na pierwszym i drugim miejscach To nie wypanda.
1. O jedno miejsce w górę – To nie wypanda. Opowieść filmowa, praca zborowa (Olesiejuk): Meilin Lee jest żywiołową, pewną siebie trzynastolatką, która kocha swoją rodzinę i doskonale się czuje w gronie szkolnych przyjaciół. Sporo się jednak zmienia, kiedy dopada ją burza emocji związanych z okresem dorastania. Gdy dziewczyna przestaje nad nimi panować, zmienia się w… pandę czerwoną…
Ilustrowana opowieść o trudach dojrzewania, sposobach radzenia sobie z emocjami, potrzebie akceptacji, sile przyjaźni i potędze rodziny, powstała na motywach filmu o tym samym tytule.
2. Z miejsca piątego na drugie – To nie wypanda. Biblioteczka przygody. Disney Pixar, praca zbiorowa (Olesiejuk): Powieść, kolejna z serii BIBLIOTECZKA PRZYGODY, przenosi czytelników do wielokulturowego Toronto, w którym mieszka trzynastoletnia Meilin Lee. Ta przebojowa, pewna siebie, czasem trochę niezgrabna dziewczyna, ma grono wiernych przyjaciółek i kocha swoją rodzinę, ale okres dorastania wyrywa ją z roli wzorowej córeczki mamusi i posyła w sam środek tornada nastoletnich emocji. Gdy Meilin Lee przestaje nad nimi panować, co w jej wieku jest normą, zaczyna się zmieniać w… olbrzymią pandę czerwoną, co rodzi wiele komplikacji!
3. Nowość – Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci, Marta Galewska-Kustra (Nasza Księgarnia): Wybierzcie się na wieś z Puciem i Misią. Odwiedźcie gospodarstwo pana Henryka, stadninę pani Ewy oraz pracownię ceramiczną pani Moniki. Zobaczcie, jak się robi konfitury, i upieczcie wspaniały sękacz na festyn. Na pewno nie będziecie się nudzić!
Siódma część przygód Pucia może służyć zarówno dzieciom młodszym, jak i starszym przedszkolakom. Jej celem jest sprawdzanie i rozwijanie umiejętności rozumienia mowy, wzbogacenie słownika dziecka o nazwy nowych obiektów i czynności oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania.
4. Awans o dwa miejsca – Mantalista, Henrik Fexeus, Camilla Lackberg (Czarna Owca): Pierwsza część nowej serii kryminalnej Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa!
W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami. Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem?
Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji. Szybko ustalają, że ta sprawa jest podobna do wcześniejszej zbrodni. Wtedy staje się jasne, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej…
5. Awans z miejsca 19 – Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina, Krystyna Kurczab-Redlich (W.A.B.): Znakomita autorka, znawczyni problematyki rosyjskiej ujawnia nieznane na ogół fakty z życia prezydenta Rosji. Skąd wziął się w KGB, czy rzeczywiście wygrywał wybory, jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, jak wiele osób wysłał na cmentarz; jakim był mężem, jakim jest ojcem i czy czuje się samotny?
6. Spadek z miejsca pierwszego – Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?, Anita Głowińska (Media Rodzina): Kicia Kocia jest bardzo przejęta. Razem z koleżankami i kolegami z przedszkola zakłada prawdziwy ogródek.
Dzieci same proponują, jakie warzywa zasiać na poszczególnych grządkach. Zaczynają rozumieć, jakie to ważne, móc samodzielnie wybierać, a tym samym mieć na coś wpływ.
7. Nowość – Życie Violette, Valerie Perrin (Albatros): Niezwykła historia zwykłej kobiety, którą los zaprowadził do miejsca zapomnianego przez większość ludzi. Kobiety, która pragnie na nowo rozkwitnąć – pomimo poczucia przegranej, niewyobrażalnej tragedii i straty, która ją dotknęła.
Violette spędza całe dnie na cmentarzu. Dba o niego najlepiej jak potrafi, porządkuje groby, wymienia kwiaty, sprząta znicze… Jest dobrym duchem tego miejsca, służącym wsparciem odwiedzającym go żałobnikom. Violette wiele już słyszała – zarówno pięknych, jak i smutnych historii. I sama mogłaby niejedną opowiedzieć: o córce, która zginęła w straszliwym wypadku, o ukochanym mężu, który pewnego dnia zniknął…
Lecz Violette nie chce dać się pogrzebać w przeszłości. I nawet w miejscu, w którym króluje śmierć, ma nadzieję na nowe życie.
Wzruszająca opowieść o wyjątkowości ukrytej w codziennym życiu, o zakończeniach, które rozdzierają serce, i o nowych początkach, które kiełkują na gruzach przeszłości.
8. Spadek z miejsca czwartego – Skazanie. Seria z Joanną Chyłką. Tom 15, Remigiusz Mróz (Czwarta Strona): Po odzyskaniu prawa do wykonywania zawodu Joanna Chyłka liczy na podjęcie głośnej obrony, która wprowadzi jej karierę z powrotem na odpowiednie tory. Otrzymuje jednak sprawę, którą nikt inny nie chciał się zająć – w dodatku po raz pierwszy to ona ma wystąpić w charakterze oskarżyciela subsydiarnego.
Zgłasza się do niej matka dziewczyny, której śmierć została zakwalifikowana jako samobójstwo. Twierdzi, że ma dowody, że jej córka nie odebrała sobie życia, a mimo to kolejni prokuratorzy wciąż umarzają postępowanie. Prawniczka szybko dostrzega, że doszło nie tylko do uchybień proceduralnych, ale także manipulacji.
Jednocześnie Chyłka musi nawigować po nieznanych wodach życia osobistego – trwają przygotowania do ślubu, a ona po latach decyduje się nawiązać kontakt z matką.
9. Nowość – Gdzie śpiewają raki, Delia Owens (Świat Książki): Wysmakowana oda do świata przyrody, wzruszająca fabuła o dojrzewaniu i zaskakująca relacja z procesu. Owens przypomina, że dzieciństwo nas kształtuje definitywnie i że wszyscy bez wyjątku podlegamy wspaniałym, lecz nieokiełznanym sekretnym siłom natury.
Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.
Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.
10. Spadek z miejsca trzeciego – Jack Reacher, Andrew Child, Lee Childi (Albatros): Kiedy obudził się tego dnia, nie planował troszczyć się o to, by grabarzom nie zabrakło pracy. Nie miał też w planach spędzenia nocy w kostnicy… jako trup. Nie zamierzał również zatrzymywać się w miasteczku w Arizonie, które czasy świetności już dawno ma za sobą. Zresztą w ogóle się tam nie wybierał.
Cały Reacher – zmierza tam, dokąd prowadzi go wzrok albo dokąd go podwiozą.
Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:
- Dziennik cwaniaczka. Krótka piłka, Jeff Kinney (Nasza Księgarnia)
- Blask ostatecznego kresu. Trylogia Licaniusa: Księga 3, James Islington (Fabryka Słów)
- Nasze magiczne Encanto. Disney, praca zbiorowa (Olesiejuk)
- Oberża na pustkowiu, Daphne du Maurier (Albatros)
- A koń w galopie nie śpiewa, Artur Andrus (Prószyński Media)
- Pieśń o Achillesie, Madeline Miller (Albatrosra S.A.)
- O włos, Katarzyna Bonda (Muza S.A.)
- Moji pierwi słowa, Monika Kalinowska (Olesiejuk)
- Nasze magiczne Encanto. Biblioteczka przygody. Disney, Angela Cervantes (Olesiejuk)
- Potęga podświadomości (wydanie nowe, uzupełnione), Joseph Murphy (Świat Książki)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.