Festiwale literackie Kiermasze książek Targi, festiwale

Big Book Festival 2022

25 czerwca ruszy kolejna, już 10., edycja Big Book Festival. Tegoroczne hasło – „Do widzenia, do jutra!”, zaczerpnięte zostało z tytułu debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna; oddaje moment, w jakim znalazł się cenione spotkanie z literaturą.


Na stronie Festiwalu czytamy: Book Festival, choć obchodzi dziesiąte urodziny, pozostaje młody i nieprzewidywalny. Słynie z eksperymentów, nowatorskich formuł spotkań i spontanicznych zdarzeń. Karmi się zmienną energią ludzi i miasta, czerpie inspiracje z nowych tekstów i nieustannie poszukuje, lubi też reinterpretować przeszłość i literacką klasykę. Dlatego tegoroczna atmosfera pozwoli z jednej strony podsumować i ucieszyć się wszystkim, co się nam wspólnie udało w czasie spędzonej z Wami dekady, ale też da wyraz naszej ciekawości tego, co niesie przyszłość. Spodziewajcie się więc porcji zaskoczeń!

Anna Król, dyrektorka i pomysłodawczyni Big Book Festival: Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem. Chcemy świętować wszystko, co się nam razem udało.

Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców.

Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej. W tym roku chcemy więc celebrować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro.

Idealną scenerią łączącą nastrój tego, co było i co organizatorzy chcą odkrywać, będzie tegoroczna lokalizacja festiwalu – wydarzenia odbędą się w zrewitalizowanych postindustrialnych przestrzeniach warszawskiej Pragi w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14).

A co przygotował dla miłośników książek organizator Festiwalu?

W programie spotkania z autorami – wśród zaproszonych gości m.in. argentyński dziennikarz i pisarz Martin Caparrós, mieszkająca w Londynie pisarka i reporterka Sonia Faleiro, szwedzka pisarka Karin Smirnoff. Z polskich autorów spotkamy Wita Szostaka, Magdę Melnyk, Agatę Tuszyńską, Małgorzatę Czyńską. Organizator festiwalu zaprasza też na panele dyskusyjne poświęcone aktualnym tematom współczesności – m.inn. Joanna Bator opowiadać będzie O wolności, na którą pracowały pokolenia babek i matek. O patriarchacie, wojnie i historii, która znów zerwała się z łańcucha, a Marcin Ciszewski i Maciej Seimbieda podzielą się wiedzą Ile trzeba się najpierw dowiedzieć, żeby móc pozwolić sobie na literackie zmyślenia. Ile jest rzemieślnika w pisarzu oraz jak literatura uczy zachwytu nad niewyjaśnionymi zagadkami polskiej historii.

Nie zapomniano też o najmłodszych czytelnikach, na których czeka moc atrakcji literackich, a wszyscy (duzi i mali) mogą przebrać się za tytuł swej ulubionej książki i wziąć udział w Literackim Balu Przebierańców.

Festiwal ruszy 25 czerwca wieczornym widowiskiem słowno-muzycznym “Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach SWIETŁANY ALEKSIJEWICZ i w tekstach dawnych polskich pieśni żałobnych”. Towarzyszyć mu będzie kiermasz używanych książek, których sprzedaż wesprze działanie Fundacji “Kultura nie boli”.

Pełen program na Big Book Festival.

Dodaj komentarz