Promocje książek Różne

Spotkanie z Andą Rottenberg wokół książki “From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna”

Galeria Arsenał (Białystok) zaprasza na spotkanie z Andą Rottenberg wokół książki From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna.

23.06.2022 (czwartek), godz. 17:00
Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok
WSTĘP WOLNY

Spotkanie poprowadzi: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

Informacje od wydawcy:
Książka o nowoczesnej koncepcji kuratora sztuki, którą stworzył adresat listów, fascynujący Harald Szeemann, o słynnej wystawie jubileuszowej w Zachęcie w 2000 roku, o sztuce współczesnej i jej twórcach – anegdoty i opowieści.

Pisanie listów do osób nieżyjących jest szczególną formą retoryki, na tyle pojemną, że pozwala zarówno na zadawanie pytań, jak i wygłaszanie sądów polemicznych; może być jednocześnie esejem i wyznaniem, poważnym wykładem i lekkim żartem. Swobodny język takiej wypowiedzi wyzwala ją z ciasnych ram naukowości, dzięki czemu komunikowanie poglądów i dzielenie się wiedzą nabierają cech intymnej opowieści, okraszanej czasem opowiadaniem anegdot, które nie mieszczą się w formule artykułu naukowego ani nawet eseju. (…) kiedy adresatem jest tak fascynująca osoba, jak Harald Szeemann, każdy list staje się szczególnym wyzwaniem
. (Ze wstępu)


Anda Rottenberg

historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, organizator polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Jest współzałożycielką niezależnej Fundacji Egit (1986), Fundacji Instytut Promocji Sztuki (1998) i Ośrodka Sztuki Współczesnej Fundacji Batorego (1992). W latach 1988–1993 przewodniczyła Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, później została wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia (1994–2000). Ma w swoim dorobku wiele tekstów krytycznych o sztuce, publikowanych w kilkunastu językach. Była kuratorem licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji i Săo Paulo), a także wystaw problemowych od Niemiec i Rosji po USA i Koreę Południową. Wyjątkowym zainteresowaniem polskiej publiczności cieszyły się jej ekspozycje: Szare w kolorze 1956–1970 (2000) oraz Warszawa–Moskwa/Moskwa–Warszawa 1900–2000 (2004–2005), a także wystawy międzynarodowe: Obok. Polska-Niemcy, 1000 lat historii w sztuce (Berlin 2011), Postęp i higiena (Zachęta, 2014), Perspektywa wieku dojrzewania (Muzeum Śląskie, Katowice 2018). Autorka powieści Proszę bardzo (2009), zbioru esejów Przeciąg (2009), dzienników: Berlińska depresja (2017) i Lista (2019). Prowadzi w radiu TOK FM (z Anną Wacławik-Orpik) cykliczną audycję Andymateria oraz dział kultury w miesięczniku Vogue.

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

absolwentka białostockiej polonistyki i studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Na Wydziale Filologicznym UwB pracuje od 2007 roku, aktualnie na stanowisku adiunktki w Zakładzie Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych. Od 2017 roku pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Badań Regionalnych, który współtworzyła w roku 2014. Członkini zespołu redakcyjnego „Białostockich Studiów Literaturoznawczych” i serii wydawniczej „Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki”, prezeska Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka książki “Poruszyć miejsce. Obraz Białegostoku w twórczości Sokrata Janowicza i Ignacego Karpowicza”. Od 2011 zasiada w Kapitule Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół podlaskiej literatury i kultury, rozpatrywanej w różnych aspektach. Urodziła się w malowniczej wsi Gnieciuki koło Zabłudowa, przez całe życie związana z Białymstokiem i Podlasiem.
(info. Galeria Arsenał)

Dodaj komentarz