Festiwale literackie Kiermasze książek

Skwar, ale i tak czytelnicy nie zawiedli – słoneczne Imieniny Jana

Mimo lejącego się z nieba skwaru, warszawiacy i goście stolicy tłumnie (choć chyba nieco mniej niż zwykle) uczestniczyli w tegorocznych Imieninach Jana, czyli festiwalu literackim i kiermaszu książek w stołecznym Ogrodzie Krasińskich.


Nie zawiedli czytelnicy, nie zawiedli wydawcy i antykwariusze, prezentując bogatą ofertę tytułów, nie zawiódł organizator, czyli Biblioteka Narodowa, dbając o niezwykle ciekawy, na trzech scenach, program spotkań. Byli autorzy, miedzy innymi Józef Hen, podpisujący na stoisku wydawnictwa MG swą książkę Mój przyjaciel król, z kolei na stoisku Czytelnika można było poprosić o autograf Andrzeja Dąbrowskiego, cenionego jazzmana i piosenkarza, który podpisywał swą biografię wydaną pod przewrotnym tytułem Do zwariowania jeden krok.

O swych książkach, literaturze, o sprawach wielkich i małych opowiadali na scenach m.in. laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego Maciej Orłoś, fascynat historii naszej stolicy Błażej Brzostka (autor książki Wstecz. Historia Warszawy do początku), o fachu krytyka literackiego i jego roli w świecie nowych mediów rozmawiali Jerzy Jarniewicz, Dorota Kozicka i Anna Marchewka. 

O Marii Konopnickiej, którą zaprosił na swe Imieniny mistrz Kochanowski, mówiono na poważnie (m.in. o życiu i twórczości Marii Konopnickiej opowiadała Lena Magnone) i… na wesoło – jedna z pionierskich grup improwizacji komediowej w Polsce, grupa Klancyk, rozbrajała Konopnicką  podczas improwizowanego spektaklu teatralnego.

Finał Imienin Jana to tradycyjnie  Mecz poetycki, w którym o palmę pierwszeństwa w czytaniu i interpretacji dzieł literackich stają cenieni i lubiani aktorzy. W tym roku w szranki w czytaniu dzieł Marii Konopnickiej stanęli: Joanna Brodzik, Piotr Głowacki, Piotr Grabowski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Kamińska, Grzegorz Małecki, Józef Pawłowski, Agnieszka Przepiórska, Grażyna Wolszczak, Wiktor Zborowski. Spotkanie, z  właściwym sobie inteligentnym humorem, prowadził Grzegorz Markowski.  

Dodaj komentarz