Festiwale literackie Targi w Polsce Targi, festiwale

Za nami udany Plener Literacki w Gdyni 2022

.

17 lipca zakończył się Plener Literacki w Gdyni, trzydniowe wydarzenie odbywające się na najbardziej popularnym deptaku Gdyni – Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. Mieszkańcy Gdyni i turyści jak zawsze bardzo ciepło przyjęli autorów oraz wystawców. Swoją ofertę zaprezentowało 80 wydawców z całej Polski, publiczność mogła wziąć udział w 40 spotkaniach na scenie Pleneru na Bulwarze, a w sobotę i niedzielę także w Muszli Koncertowej. Łącznie odbyło się ponad 100 wydarzeń, a zmienna pogoda nie była przeszkodą, Plener odwiedziło ponad 20 000 osób.


Organizatorami Pleneru byli Miasto Gdynia i Fundacja Historia i Kultura, a partnerem merytorycznym Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki.

W otwarciu Pleneru uczestniczyli: Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Sławomir Rybicki, Senator RP z Gdyni i powiatu puckiego, Sonia Draga, wydawczyni, prezeska Polskiej Izby Książki, Włodzimierz Grzechnik, członek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Karin Moder, Dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni oraz Jacek Oryl, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura. W trakcie uroczystości otwarcia miała miejsce ceremonia wręczenia Srebrnego Medalu Gloria Artis Aleksandrowi Jurewiczowi, poecie, prozaikowi i eseiście z Gdyni.

Plener Literacki w Gdyni był świetną okazją, by spędzić trzy wakacyjne dni w towarzystwie znakomitych autorów i ciekawych książek. Wśród gości Pleneru, których w tym roku można było spotkać na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, a w weekend także w Muszli Koncertowej byli m.in.: Łukasz Orbitowski, prof. Jerzy Bralczyk, Krystyna Kurczab-Redlich, Tomasz Stawiszyński, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Ryszard Ćwirlej, Małgorzata Starosta, Izabela Janiszewska i Bartosz Szczygielski, Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Karolina Sulej, Barbara Kosmowska, Katarzyna Barlińska vel P.S. HERYTIERA – „Pizgacz”, Przemek Staroń, Grzegorz Kapla, Maja Wolny, Marek Przybylik i Wojciech Markiewicz, Maria Banaszak, Paulina Mechło, Olga Kordys-Kozierowska, Iwona Kienzler oraz Nela Mała Reporterka.

Spotkania prowadzili: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Adam Szaja i Piotr Dobrołęcki. Kolejny już raz sprawdziła się zasada, że doskonali autorzy w połączeniu ze świetnymi prowadzącymi to najlepszy sposób na udane spotkania autorskie. W wielu spotkaniach uczestniczyła kilkusetosobowa publiczność. Do ulubionych autorów, po autograf, ustawiały się długie kolejki, w najdłuższych trzeba było stać ponad godzinę!

Podczas Pleneru Literackiego swoją ofertę zaprezentowało 80 wystawców, wśród nich m.in.: AGORA, Akapit Press, Axis Mundi, Copernicus Center Press, CZUCZU, Debit, Dziwny pomysł, Fundacja Duży Format, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa Helion, Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, Marpress, Media Rodzina, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Nasza Księgarnia, Nowa Baśń, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Preston Publishing – wydawnictwo językowe, Samowydawcy.pl, SILVER oficyna wydawnicza, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, timof comics, Uroboros, W.A.B., Wielka Litera, Wilga, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Dziwimisie, Wydawnictwo IUVI, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Kinderkulka, Wydawnictwo LIRA, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nocą, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Vectra, Vesper, Zakamarki i Zielona Sowa oraz Świadomi Wydawcy: Amaltea, Claroscuro, Części Proste, Eperons Ostrogi, Kwiaty Orientu, Oficyna Naukowa i Poławiacze Pereł. A w Księgarni Świat Książki dostępne będą wybrane publikacje z oferty wydawnictw: Olesiejuk, Świat Książki, Bellona, Bukowy Las, Fabryka Słów, Albatros, Powergraph, Jung-off-ska, Insignis Media, Czerwone i Czarne, Mag, Wydawnictwo Nocą, Purple Book i Wydawnictwa 44.pl.

Wspólnie z Międzypokoleniowym Festiwalem Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, Fundacją Miasta Słów i Biblioteką Gdynia zaprosiliśmy rodziny z dziećmi na spotkania z autorami oraz warsztaty i animacje związane z książką, m.in.: warsztaty robienia zakładek i kolorowanki 3D. Osoby zainteresowane Nagrodą Literacką Gdynia na stoisku Nagrody mogły zapoznać się oraz kupić publikacje dotychczasowych laureatów i tegorocznych nominowanych.

Dziękujemy Miastu Gdyni, Panu Prezydentowi za zaufanie i otwartość na współpracę, a zespołowi Wydziału Kultury za zaangażowanie we wszelkie kwestie związane z Plenerem.
Dziękujemy uczestnikom Pleneru: znakomitym wydawcom, autorkom i autorom, prowadzącym oraz miłośnikom książek i wszystkim uczestnikom za trzy dni pełne literackich wrażeń.

Organizatorami Pleneru byli Miasto Gdynia i Fundacja Historia i Kultura, a partnerem merytorycznym Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Patronat honorowy sprawowali: Prezydent Miasta Gdyni Pan Wojciech Szczurek, Instytut Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Polska Izba Książki i Biblioteka Gdynia i Gdyńskie Centrum Filmowe. Patronat medialny nad Plenerem objęli: Telewizja Polsat News, RMF MAXXX , trójmiasto.pl, rynek-ksiazki.pl, Magazyn Literacki KSIĄŻKI, wydawca.com.pl, Lubimyczytać.pl, CzasDzieci.pl, smakksiazki.pl.


Udany Plener Literacki w Gdyni to doskonały prognostyk przed Jesiennymi Targami Książki w Warszawie, na które zapraszamy od 15 do 18 września 2022 r. w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego.

Jesienne Targi Książki będą połączeniem festiwalu literackiego z bogatym programem spotkań autorskich dyskusji literackich z rozbudowaną częścią targową, w niezwykle atrakcyjnym, lubianym przez mieszkańców stolicy i turystów miejscu. Targi zastąpią Plener Literacki w Warszawie, który odbywał się w Ogrodzie Saskim. Wstęp na to wydarzenie, tak jak na wszystkie imprezy organizowane przez Fundację, jest bezpłatny.

(info Fundacja Historia i Kultura)

Dodaj komentarz