Biblioteki Różne

Lektury Muszą Być Wolne!

Lektury szkolne muszą być wolne! Robert Koszucki, znany aktor serialowy i teatralny, od dzisiaj jest także ambasadorem Wolnych Lektur, najpopularniejszej biblioteki cyfrowej w Polsce.


Skąd taka decyzja? – Od dawna współpracuję z Wolnymi Lekturami – wyjaśnia aktor, znany z roli doktora Konicy w serialu „Na dobre i na złe” – bo edukacja jest dla mnie najważniejsza. Tylko tak możemy budować lepszą przyszłość. A dobra edukacja powinna być dostępna dla wszystkich – dodaje.

Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska, która udostępnia na swojej stronie ponad 6 tys. darmowych e-booków i ponad 1 tys. audiobooków. Co roku z biblioteki korzysta ok. 8 mln unikatowych użytkowników, przede wszystkim uczennic i uczniów. Na stronie dostępne są lektury szkolne oraz klasyka polskiej i światowej literatury, a także dzieła filozoficzne, publicystyka i reportaże. Projekt działa w oparciu o wolne licencje – wszystkie e-książki można czytać, pobierać i udostępniać dalej, nie trzeba nawet się rejestrować.

Lektury szkolne muszą być wolne! Darmowy i łatwy dostęp do każdej lektury – skoro jest obowiązkowa – powinien być zagwarantowany dzieciakom przez państwo – podkreśla Robert Koszucki. – A jeśli ono nie daje sobie z tym rady, to zadanie to spada na organizacje społeczne, takie jak Wolne Lektury – kończy aktor.

Mimo tak szlachetnej misji Wolne Lektury od trzech lat borykają się z dużymi problemami finansowymi i ich przetrwanie zależy od pomocy darczyńców.

Na stałe wspiera nas 430 wspaniałych osób – mówi Maria Świetlik, dyrektorka ds. rozwoju fundacji. – Żeby móc dalej działać, potrzebujemy wsparcia jeszcze 600 szlachetnych darczyńców. Jesteśmy bardzo wdzięczni Robertowi, że zgodził się do nas dołączyć i zachęcać do wpłacania darowizn na Wolne Lektury. Dzięki temu dzieciaki z ubogich rodzin czy z miejscowości, w których brakuje bibliotek i księgarń, nadal będą mogły czytać lektury szkolne i najlepsze książki z klasyki literatury.

Kliknij, by dorzucić się do „Wolnych Lektur”
(info Fundacja Nowoczesna Polska)

Dodaj komentarz