Kiermasze książek Różne

Otwarty Pałac – 102. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.

13 sierpnia 2022 roku Muzeum Niepodległości zaprasza do swojej siedziby głównej na wydarzenie „Otwarty Pałac” w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Dla zwiedzających przygotowano niezwykle ciekawy program, między innymi kuratorskie zwiedzanie wystawy, kiermasz wydawnictw muzealnych oraz koncert piosenek z okresu XX-lecia międzywojennego.


W godzinach 10.00 – 19.00 będzie można za darmo zwiedzać wystawy stałe i czasowe oraz zakupić w promocyjnej cenie publikacje poświęcone Bitwie Warszawskiej 1920 roku. O godzinie 12.00 i 14.00 na oprowadzanie po wystawie stałej „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921” zaprasza edukatorka Magda Bilińska, która zapozna zwiedzających m.in. z pamiątkami związanymi z wojną 1920 roku oraz plakatami propagandowymi obu walczących stron.

O godz. 17.00. rozpocznie się koncert piosenek z okresu XX-lecia międzywojennego pt. POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT. Artyści wyśpiewają klimat tamtych czasów, wyczarują świat międzywojnia. Pięknie ubrani, w kostiumach z epoki przeniosą nas do eleganckich, elitarnych lokali i na gwarne, pełne humoru ulice. Usłyszymy niezapomniane, przedwojenne szlagiery z kabaretów i czarno-białych filmów. Przeniesiemy się w zaczarowany świat lat 20-tych i 30-tych, wspólnie śpiewając piosenkę: ,,Powróćmy jak za dawnych lat”; gdzie na parkietach królowało ,,Tango Milonga”, a kobieta – ONA czekała na ,,Odrobinę szczęścia w miłości”, choć ON przyznawał, że ,,Już taki ze mnie zimny drań”. ONA wybaczała, bo przecież ,,Miłość Ci wszystko wybaczy”. Wspólnie siadali ,,Przy kominku” i cieszyli się życiem, bo ,,Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal”… gdy ONA nagle spostrzegła na jego skroni ,,Pierwszy siwy włos”…. Konferansjer obdarzy widownię ciekawostkami, anegdotami i dowcipami z tamtych czasów. Tę muzyczną, niezwykłą ucztę zaserwują publiczności wyjątkowi, utalentowani, pełni emocji i wrażliwości artyści scen polskich: Barbara Droździńska, Aurelia Sobczak i Marek Ravski.

Wydarzenie „Otwarty Pałac” wpisuje się w obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, która była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się w dniach 12-18 sierpnia i miała dwie fazy – obronną i ofensywną. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej było możliwe dzięki ogromnej mobilizacji społeczeństwa, odrodzeniu się ducha bojowego Wojska Polskiego oraz dzięki kunsztowi operacyjnemu dowodzących – marsz. Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera i gen. Władysława Sikorskiego.

13 sierpnia 2022 roku (sobota) godz. 10.00-19.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
Warszawa
(info Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Dodaj komentarz