Różne

Jeden z najważniejszy tekstów naszej kultury w formie gry karcianej i internetowej platformy wiedzy

Głównym celem projektu „Świteź”, który premierę miał 17 sierpnia, jest popularyzacja i chęć dotarcia z liczącymi sobie 200 lat „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza do osób, które na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, natomiast uwielbiają literaturę fantastyczną i gry.


Nad platformą wiedzy, która prezentuje nowe, bardzo współczesne odczytanie Mickiewicza, pracował zespół złożony z ekspertów z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: znawca literatury pogranicza prof. Paweł Bukowiec oraz polonista i groznawca, prof. Tomasz Majkowski. W pracę włączył się ceniony projektant gier – Wojciech Rzadek. Praktycznym dostosowaniem efektów projektu do realiów szkolnych zajęła się doświadczona nauczycielka – Biserka Čejović.

Zadanie znalezienia współczesnej formy graficznej dla kanonicznego dzieła postawiono przed Anną Pałosz – artystką specjalizującą się w syntezie i poszukiwaniu prostych, wyrazistych rozwiązań. Jej pomysły inspirują, zaskakują i na pewno nie pozostawią obojętnym.

Platforma wiedzy dostępna jest bez ograniczeń. Natomiast grę otrzymają bibliotekarze i nauczyciele, którzy przejdą szkolenie z jej praktycznego wykorzystania w pracy z czytelnikami i uczniami. Zainteresowane grupy mają możliwość zgłaszania chęci odbycia szkolenia (kontakt do realizatora podany jest na platformie wiedzy).


Projekt zrealizowany został przez Agencję Promocyjną OKO, dzięki dofinansowaniu z programu „Ballady i romanse” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(info Agencja Promocyjna OKO)

Dodaj komentarz