materiały poligraficzne Poligrafia

Błędne koło podwyżek cen na papier

Bundesverband Druck und Medien (bvdm) ostrzega, że ponowne znaczne podwyżki cen, planowane przez kilku znanych producentów papieru, zagrażają rentowności branży poligraficznej – czytamy  w informacji “Boersenblatt”.

Wolfgang Poppen, wydawca „Badische Zeitung” i prezes bvdm podkreśla, że Rada Dyrektorów Federalnego Stowarzyszenia Drukarni i Mediów śledzi te wzrosty z wielką troską o przyszły rozwój niemieckiego rynku poligraficznego. Ostrzega, że Dotarliśmy do punktu, w którym, w obliczu dramatycznych wzrostów cen, musimy uważać, aby branża poligraficzna nadal przynosiła zyski. Zdaniem Poppena wydawcy gazet, czasopism i książek mają niewiele możliwości przeniesienia zwiększonych kosztów papieru na czytelników lub reklamodawców.  Ograniczenie produkcji poligraficznej, bardziej  wiarygodnej niż produkcja cyfrowa, zmniejsza dostępność czytelników do informacji oraz zagraża wolności słowa i wolności prasy.

Na wcześniejsze podwyżki cen papieru i usług poligraficznych wydawcy zareagowali zmniejszeniem ilości tytułów i nakładów: Odkryliśmy, że przy wzroście cen na papier wielu naszych klientów osiągnęło granicę ekonomicznej opłacalności swej produkcji. Coraz więcej drukarzy narzeka na redukcje zamówień.

Ze względu na trudną sytuację całej branży poligraficznej Bundesverband Druck und Medien apeluje do przemysłu papierniczego o zapewnianie wystarczających zdolności produkcyjnych dla papierów graficznych, przestrzeganie zakontraktowanych ilości i ustalonych cen. W przeciwnym razie możemy wpaść w błędne koło, w którym coraz więcej klientów będzie żegnać się z branżą poligraficzną z powodu wysokich cen i całkowicie zabraknie zamówień na druk”, ostrzega pilnie Poppen.

(źródło “Boersenblatt”)

Dodaj komentarz