Wystawy

70. urodziny Muzeum Literatury w Warszawie

Muzeum Literatury obchodzi 70. urodziny! Z tej okazji 3 września przy Rynku Starego Miasta 20 otwiera się wystawa „7×70. Materie literatury”, która potrwa do 30 października.


Jubileusz 70-lecia istnienia Muzeum Literatury zachęca do przyjrzenia się jego kolekcji i zastanowienia nad wielością i różnorodnością utrwalonych w niej śladów literatury i przejawów życia literackiego. Punktem wyjścia dla wystawy jest siedem zagadnień – tytułowych materii literatury: rękopisy, portrety pisarzy (plastyczne i dźwiękowe), zbiory biblioteczne, przedmioty oraz działa sztuki. Ekspozycja “7×70. Materie literatury ma żywy i zmienny charakter – cześć obiektów pokazywana jest jedynie czasowo.

Podczas weekendu otwarcia wystawy (2-4 września) będzie można zobaczyć, na co dzień przechowywane w muzealnych magazynach, bezcenny rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza i wyjątkowe albumy florystyczne autorstwa Elizy Orzeszkowej. Program weekendu otwarcia zakłada oprowadzania kuratorskie, warsztaty rodzinne oraz pokaz filmu.

O wystawie
28 czerwca 1939 roku Jan Parandowski wystosował list do Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Nakreślił w nim wizję muzeum literatury, o którym pisał: “byłoby nowością, przynajmniej nie zdarzyło mi się spotkać nigdzie podobnej instytucji”.  Idea stworzenia muzeum literackiego odżyła po wojnie. 1950 roku powołano Muzeum Mickiewicza i Słowackiego, które działalność rozpoczęło w 1952 roku. Jego siedzibą zostały odbudowane kamienice przy Rynku Starego Miasta. 

1956 roku instytucja zmieniła nazwę na Muzeum Adama Mickiewicza. Zbiory związane z poetą i epoką romantyzmu do dziś stanowią fundament kolekcji muzeum i jeden z najpoważniejszych materiałów do badań nad epoką.  W 1961 roku Muzeum przyjęło zbiory rękopiśmienne i bibliotekę po Julianie Tuwimie otwierając swoją kolekcję na literaturę współczesną. 

W 1971 roku Muzeum Mickiewicza zmieniło nazwę na Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Dziś przechowuje kolekcję rękopisów, pamiątek, fotografii i księgozbiorów po Gałczyńskim, Białoszewskim, Różewiczu, Grochowiaku, Broniewskim, Dąbrowskiej, Białoszewskim, Różewiczu, Gombrowiczu, Baczyńskim, Wańkowiczu, Iwaszkiewiczu i wielu innych. Muzeum gromadzi również dzieła sztuki tworzone przez literatów i związane z tematyką literacką. Posiada największą na świecie kolekcję dzieł Brunona Schulza. 

Więcej o wystawie
Weekend otwarcia wystawy
Muzeum Literatury


Wystawa zrealizowana w ramach zadania „Organizacja wystaw z okazji obchodów 70-lecia Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(info Muzeum Literatury)

Dodaj komentarz