Promocje książek Różne Różne Rynek wydawniczy

W sobotę 3 września Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza!

W sobotę 3 września odbędzie się 11. Edycja Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka. Wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza będzie miało miejsce w Ogrodzie Saskim oraz w setkach miejsc w całej Polsce i na świecie.


Warszawskie wydarzenie, które odbędzie się o godzinie 12:00 w Ogrodzie Saskim, zostanie także wyemitowane na antenie oraz stronie internetowej Polskiego Radia.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Ballady i romanse
Adama Mickiewicza zostały pierwotnie wydane w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów wchodzących w skład cyklu uważa się za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad, dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich – całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z tym naturalne zdawało się odczytanie właśnie Ballad i Romansów podczas 11. edycji Narodowego Czytania. Organizatorzy wydarzenia wierzą, że wspólne czytanie utworów pozwoli na wydobycie uroku poezji i ocalenie ponadczasowości zawartego w niej przesłania.

W Narodowym Czytaniu 2022 w Ogrodzie Saskim wystąpią aktorzy: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec, Joanna Pach-Żbikowska, Piotr Bajtlik, Jarosław Gajewski, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski i Krzysztof Szczepaniak. Za reżyserię widowiska odpowiada Janusz Kukuła – główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania zaproszono także muzyków:
– Trzy Dni Później – polską grupę muzyczną stworzoną przez Joannę Piwowar, Martę Groffik-Perchel i Martę Piwowar, którym towarzyszyć będą Paweł Odorowicz (altówka) i Maciej Zakrzewski (instrumenty elektroniczne),
Janusza Strobla – wybitnego gitarzystę i kompozytora,
Wojciecha „Malinę” Kowalewskiego – muzyka multiinstrumentalistę, wszechstronnego perkusistę.


Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Od początku akcji odbywa się ono zawsze w pierwszą sobotę września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Później czytano także kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego i Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

(źródło: Narodowe Centrum Kultury)

Dodaj komentarz