Najlepsze książki/plebiscyty

Konkurs na Książkę Górską Roku rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja Konkursu na Książkę Górską Roku, który organizowany jest w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. W tym roku do konkursu zakwalifikowano rekordową liczbę książek – 58 publikacji. Jury nagrodziło siedmiu autorów w 6. kategoriach. Przyznano również GRAND PRIX 2022.


GRAND PRIX 2022
Żyjąca Góra – Nan Shepherd, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Kategoria Non-Fiction
Żyjąca Góra – Nan Shepherd, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Kategoria Literatura Fikcjonalna
Przełęcz – Krzysztof Domaradzki, Wydawnictwo Literackie

Kategoria Biografie, Eseje, Szkice, Opracowania Naukowe i Popularnonaukowe
ex aequo:
Góralki, Taterniczki, Turystki. Kobiety w Literaturze o Tatrach do 1939 r. – Anna Pigoń, Universitas. Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac
Góry i Skrzydła. Opowieść o Adamie „Akarze” Karpińskim (1897 – 1939) – Krzysztof Marchlewicz, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK Oficyna Wydawnicza „Wierchy”

Kategoria Przewodniki i Informatory
Alpy Zachodnie. 102 Skalno-lodowe Drogi Wspinaczkowe od Monviso po Mont Blanc – Hartmut Eberleine, Ralf Gantzhorn, Wydawnictwo Bezdroża

Kategoria Albumy
Górskie Wyprawy Fotograficzne – Karol Nienartowicz, Wydawnictwo Bezdroża

Kategoria Literatura dla Dzieci
Nadia – Dziewczynka z Gracją – Anna Potyra, Wydawnictwo Skrzat

Od dziesięciu lat oprócz Konkursu Literackiego przyznawane są także specjalne wyróżnienia osobom, które w sposób wyjątkowy przysłużyły się popularyzacji tematyki górskiej. W tym roku wyróżniono Mario Corradiniego, włoskiego alpinistę, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków – jak powiedział o nim Krzysztof Wielicki.

Uhonorowano także Celinę Kukuczkę, wdowę po Jerzym Kukuczce, od lat prowadzącą w Istebnej “Izbę pamięci” poświęconą temu wybitnemu himalaiście, który zginął na ścianie Lhotse w 1989 roku.
(źródło: festiwalgorski.pl)

Dodaj komentarz