Hurt/księgarstwo Konkursy Różne Różne

Ulubiona Księgarnia Warszawy 2022 – znamy zwycięzców

Już po raz trzeci mieszkańcy stolicy wybrali niezależne miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania. W internetowym głosowaniu wzięło udział rekordowa  liczba osób  23 341 (w roku ubiegłym ponad 7300), nadesłano ponad 6800 opinii o ulubionej stołecznej księgarni lub antykwariacie.

Zwycięzców poznaliśmy 18 września podczas Jesiennych Targów Książki, gdzie wręczono nagrody wyłonionym w plebiscycie księgarniom. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz stolicy na czele z zastępczynią prezydenta Warszawy Aldoną Machnowską-Górą, partnerzy plebiscytu, księgarze i goście Targów.

A oto laureaci:

  • I nagroda –  Księgarnia Multibook.pl (4881 głosów) (nagroda 25 tys. zł)
  • II nagroda –  Antykwariat Grochowski (3449 głosów) (nagroda 15 tys. zl)

Wyróżnienia (nagrody po 10 tys. zł):

  • Tarabuk
  • Galeria Nieznany Świat
  • Trzy Jeże
Groni laureatów i organizatorów Plebiscytu

Rozpoczynając uroczystość, Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że celem Plebiscytu jest promocja niezależnych księgarń, wskazanie miejsc wspólnotowych, aktywności lokalnej, sąsiedzkich miejsc spotkań, gdzie można nie tylko kupić książkę, ale też poradzić się, porozmawiać o literaturze. Czytanie i książką są niesłychanie ważne – w Warszawie jesteśmy o tym przekonani. Dobra książka, książka oparta o wiedzę, o naukę buduje krytyczne myślenie. Dobra proza i poezja budują empatię, wrażliwość każdego człowieka od najmłodszych lat.

Przewodnicząca jury konkursu – Grażyna SzarszewskaKuehl (dyrektor Biura PIK) – podała podstawowe dane plebiscytu: uczestniczyły w nim 103 księgarnie i antykwariaty, z wyłączeniem większych sieci księgarskich (ponad 4 punkty sprzedaży). W plebiscycie oddano w sumie 27 696 głosów, przy czym po raz pierwszy pojawiły się tzw. fejk adresy (ponad cztery tysiące), czyli próby fałszowania głosowania (głosy te uznano za nieważne, prawie wszystkie padły na Księgarnię Multibook.pl) – wg przewodniczącej to duża nieprzyzwoitość, po raz pierwszy też w opiniach o księgarniach znalazły się słowa wulgarne i wyrażenia potocznie uznawane za obraźliwe.

Zamykając tę część uroczystości, Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że jury zaskoczone zostało tą falą manipulacji, zacytowała też Władysława Bartoszewskiego: “Warto być przyzwoitym”. Ma nadzieję, że w kolejnych edycjach uczestnicy będą brać pod uwagę te słowa.


Przypominamy:  w ubiegłym roku nagrody otrzymali:

  • I nagroda – Antykwariat Grochowski Marek Łączyński (1280 głosów)
  • II nagroda – Tajfuny (1269 głosów)

Wyróżnienia:

  • Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki (827 głosów)
  • Księgarnia Galeria Nieznany Świat (448 głosów)
  • Czytaj swoje (423 głosy)

One thought on “Ulubiona Księgarnia Warszawy 2022 – znamy zwycięzców

Dodaj komentarz