Konkursy Różne

Maria Szabłowska Mistrzem Mowy Polskiej 2022

Dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia, Maria Szabłowska otrzymała zaszczytny tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”. Jak co roku wyboru Mistrza dokonuje szerokie grono ekspertów z dziedziny językoznawstwa. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek, 3 października w Sali pod Iglicą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs promujący poprawne używanie języka polskiego. Powstał w grudniu 2000 roku, a jego formuła ma na celu wyłonienie najlepszych wzorców językowych, osób posługujących się polszczyzną w sposób bardzo staranny i godny do naśladowania. W 2011 roku została powołana nowa kategoria w plebiscycie „Kuźnia Mowy Polskiej”. To wyróżnienie przyznawane przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej, skupiające laureatów z poprzednich edycji Programu. Nagroda jest przyznawana placówkom, inicjatywom lub instytucjom mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców językowych.

Maria Szabłowska to dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia związana z redakcją od 1973 roku oraz autorka książek o tematyce muzycznej. Do najbardziej znanych audycji radiowych prowadzonych przez Marię Szabłowską należą: „Muzyczna Jedynka”, „Jeden na gadzinę”, „Tu jest muzyka”, „Muzyczny Ekspres”, „Sobota z Jedynką” oraz „Muzyczny alfabet Jedynki”. Laureatka konkursu po ogłoszeniu werdyktu mówiła – Tytuł Mistrza Mowy Polskiej to prestiżowa nagroda, którą miałam zaszczyt otrzymać w tegorocznym konkursie „Mistrza Mowy Polskiej”. Jestem bardzo szczęśliwa, że Jury doceniło radio, w którym bardzo dużo mówię „na żywo”.

Spośród dziesiątki nominowanych, tytuł „Mistrza Mowy Polskiej” przyznano także dwóm aktorom teatralnym i telewizyjnym – Stanisławowi Brejdygantowi i Grzegorzowi Damięckiemu. W głosowaniu publiczności Vox Populi zwyciężył dziennikarz i autor książek – Radosław Kotarski. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej zdobyła Kampania Społeczno-Edukacyjna „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, realizowana przez Narodowe Centrum Kultury, zaś internauci w głosowaniu Vox Populi zdecydowali o zwycięstwie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.
(info Polskie Radio,foto Organizatora)

Dodaj komentarz