Spotkania literackie Wystawy

Weekend urodzinowy Güntera Grassa

W katalogu do jednej z pierwszych wystaw Güntera Grassa w Trójmieście w 1997 roku Volker Neuhaus przywołał amerykańską historyczkę sztuki Mary Lee Thompson: Grass słusznie znany jest jako autor. Ale być może nasze, zdominowane przez słowa społeczeństwo kładzie niesłusznie nacisk na jego książki. Obrazy Grassa istnieją, zanim pojawia się tekst. Tak jak sam sobie tego życzył, należy go traktować jako człowieka o dwóch profesjach: pisarza i plastyka.


95. rocznica urodzin Güntera Grassa to nie tylko czas celebrowania jego dorobku artystycznego w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ale również okazja do wspólnego wspominania noblisty.

16 października, w dniu urodzin autora, o godzinie 17.00 przestrzeń Galerii przy Szerokiej stanie się miejscem inspirującej rozmowy oraz przywołań muzycznych i kulinarnych pasji Grassa. Pretekstem do rozmowy będzie wystawa Kolekcja prezentująca wybrane grafiki, rysunki i rzeźby pochodzące z różnych okresów. Dyskusja będzie nie tylko możliwością do bliższego poznania tego artysty jako plastyka, ale również rozpocznie wspólne wieczorne świętowanie rocznicy jego urodzin.

W spotkaniu wezmą udział:
Iwona Bigos dyrektorka założycielka Gdańskiej Galerii Miejskiej, która osobiście znała i przyjaźniła się z Günterem Grassem. Aktualnie jest kierowniczką Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Andrzej Fac, gdański poeta, bibliotekarz i eseista.
Julius Bartholdt, historyk sztuki z Berlina zajmujący się wczesną twórczością plastyczną G. Grassa.

Spotkanie poprowadzi Roman Nieczyporowski.
Po spotkaniu poczęstunek i mini koncert jazzowy.


PROGRAM:
15 października (sobota)
1/ Rodzinne warsztaty artystyczne Kałuża
godz. 12.00-14.00
Prowadzenie: Agnieszka Baaske
Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
Miejsce: Pracownia Artystyczna GGM (ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I ½)
Warsztaty są bezpłatne!

Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.

16 października (niedziela)
2/ Spotkanie „Grass wizualnie”
godz. 17.00-19.00
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Wstęp wolny!

Więcej

(info Gdańska Galeria Miejska)

Dodaj komentarz