Konkursy Różne

Juergen Boos laureatem islandzkiej Nagrody Vigdís

Prezes i dyrektor generalny Frankfurter Buchmesse , Juergen Boos, został tegorocznym laureatem islandzkiej Nagrody Vigdís wyróżnienia przyznawanego za wybitny wkład w rozwój języka i kultury.

Nagroda Vigdís, przyznana Boosowi w środę 5 października w Reykjaviku, przyznawana jest przez rząd islandzki, Uniwersytet Islandzki oraz Międzynarodowe Centrum Vigdís ds. Wielojęzyczności i Porozumienia Międzykulturowego. Nazwa programu pochodzi od nazwiska byłej prezydent Islandii w latach 1980-1996 (Vigdís Finnbogadóttir) – pierwszej kobiety na świecie, która została wybrana na szefa państwa w demokratycznych wyborach.

Tegoroczne, 74. Frankfurter Buchmesse (19-23.10) szczególną uwagę poświecą tłumaczeniom, które leżą u podstaw prężnego biznesu tłumaczeń i obrotu prawami do publikacji międzynarodowego przemysłu wydawniczego. Promocja tłumaczeń była jednym z przyczynków przyznania Boosowi nagrody, a tegoroczne Centrum Literary Agents & Scouts Centre we Frankfurcie zaliczyło największą liczbę zgłoszeń agentów (ponad 650).

W swoim przemówieniu powitalnym w środę odniósł się do wizyty Islandii jako gościa honorowego na Frankfurter Buchmesse w 2011 roku, mówiąc: „Dla wielu odwiedzających pojawienie się Islandii na targach otworzyło nową perspektywę na coś, być może wcześniej dla nich nieznanego – w ten sam sposób. książka, którą raz po raz wyciągałeś z półki, może cię zaskoczyć i poruszyć na nowo.

„I oczywiście doskonale pamiętam, co Vigdís powiedział latem przed targami książki: „Literatura jest jedną z rzeczy, która ma dla nas największe znaczenie. Historie od wieków ogrzewały tę zimną krainę”. I dodała, że ​​„jeśli chodzi o tożsamość ludzi, język jest jak kotwica”.

Przy wyborze Boosa do nagrody Vigdís szczególną uwagę zwrócono na program gościa honorowego targów, którym w tym roku jest Hiszpania (po raz drugi), a w przeszłości przyczynił się do zwiększenia rozpoznawalności na rynku międzynarodowym literatury w językach flamandzkim i holenderskim, brazylijskim, indonezyjskim, katalońskim i islandzkim.

„Wprowadzając na światową scenę różnorodną literaturę, Boos zapewnił nieocenione wsparcie autorom, tłumaczom, wydawcom książek i ich społecznościom językowym” — czytamy w oświadczeniu Instytutu Vigdís.

[źródło Vigdís, na zdjęciu prezes i dyrektor generalny Frankfurter Buchmesse, Juergen Boos, odbiera nagrodę Vigdís 2022 z rąk Lilji Alfreðsdóttir, minister kultury i biznesu Islandii (fot: Nagroda Vigdís)]

Dodaj komentarz