Konkursy Konkursy literackie Spotkania literackie

Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur

4 października rozpoczęła się trzecia edycja Mistrzowskiej Szkoły Poezji, która potrwa do połowy grudnia. Odbyły się już cztery wykłady, pozostało jeszcze trzydzieści sześć.


Podczas wykładów można będzie posłuchać o ekopoetyce, awangardzie, retoryce, interpretować wiersze polskich i zagranicznych poetów i poetek. Podczas trzeciej edycji kursu o poezji opowiadać będą Julia Fiedorczuk, Joanna Mueller, Grzegorz Uzdański, dr Artur Hellich i dr Paweł Kozioł. Można jeszcze się zgłosić do udziału w spotkaniach na żywo z możliwością zadawania pytań i komentowania.

Formularz oraz szczegóły

W sesjach na żywo mogą jedynie wziąć udział darczyńcy i darczynki Wolnych Lektur, którzy przekazują comiesięczną darowizną na rzecz Wolnych Lektur w wybranej przez siebie wysokości. Darowiznę na rzecz Wolnych Lektur można przekazać tutaj. Pozostałe zainteresowane osoby będą mogły obejrzeć wszystkie nagrania zajęć w terminie późniejszym na kanale YouTube Wolnych Lektur. Zasady realizacji nagrań.


Szkole Poezji towarzyszy tej jesieni konkurs poetycki „prz[…]szłość” – „Gdzie w tym nagle odmienionym świecie szukamy kotwic, wiążących nas z realnością? Jaki kurs wytyczamy sobie, naszym bliskim, światu? W konkursie „prz[…]szłość” chcemy przejrzeć się jak w lustrze: ujrzeć nasze zbiorowe nadzieje i strachy, wybory moralne i pragmatyczne, nagłe zmiany perspektyw i stare rytuały, rolę dziedzictwa kultury i wizje przyszłości. Co z nami było, i co z nami będzie”. Nadesłane prace oceni profesjonalne Jury, a zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Szczegóły.


Pod koniec września dzięki dofinansowaniu z PFRON udostępniono pierwsze lektury szkolne w formatach Daisy i Epub3 Media Overlays. Dzięki realizacji projektu uczniowie z niepełnosprawnościami mogą już bez przeszkód zapoznawać się z literaturą znajdującą się w podstawie programowej.
Udostępnione tytuły:

  • Giaur George’a Gordona Byrona,
  • Katarynka Bolesława Prusa,
  • Legenda o św. Aleksym,
  • Monachomachia Ignacego Krasickiego,
  • Kopciuszek Charlesa Perrault,
  • Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią,
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego,
  • Echa leśne Stefana Żeromskiego,
  • Romantyczność Adama Mickiewicza,
  • Świtezianka Adama Mickiewicza.

Kolejne tytuły już wkrótce.

Wśród nowych publikacji na Wolnych Lekturach znalazły się:
Kopciuszek Charlesa Perrault’a do słuchania w wykonaniu Jana Staszczyka,
Prometeusz rozpętany Percy’ego Bysshe Shelleya – tekst inspirowany jest niezachowaną do naszych czasów tragedią Ajschylosa pod tym samym tytułem.

Ponadto dzięki 1% uzyskanemu od czytelników wykonano uwspółcześnienia powieści Strona Guermantes Marcela Prousta, trzecia część cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Po raz kolejny nie zabraknie ekipy Wolnych Lektur w EXPO KRAKÓW podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki – od 27 do 30 października.
(info wolnelektury.pl)

Dodaj komentarz