Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy laureata 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

W piątek 7 października ogłoszono laureata tegorocznej Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego przyznawanej książkom dla niedorosłych czytelników. W tym roku dostała ją Katarzyna Wasilkowska za książkę Już, już! Ta sama autorka otrzymała także Nagrodę Czytelników.

Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek, prof. UŚ, wyróżniło także książki Ja, Majka Rafała Witka, Pies Kolumba Piotra Rowickiego.

W tym roku do nagrody nominowani byli:

1. Abrakadabra… Mamy problem! Katarzyna Majgier / Nasza Księgarnia
2. Dom numer pięć. Justyna Bednarek / Wydawnictwo Literackie
3. Ja Majka. Rafał Witek / Nasza Księgarnia
4. Jak zdobyć super moce. Ewa Martynkien / Wydawnictwo Literatura
5. Już, już! Katarzyna Wasilkowska / Wydawnictwo Literatura
6. Lotta czyli jak wychować ludzkie stado. Zofia Stanecka / Wydawnictwo Kropka
7. Mama w occie. Zabójcze pierogi. Marcin Przewoźniak / Wydawnictwo Wilga
8. Pies Kolumba. Piotr Rowicki / Adamada
9. Projekt Bitoven. Joanna Wachowiak / Wydawnictwo Literatura
10. Zostań sama w domu. Barbara Stenka / Nasza Księgarnia


Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację “Książka dla Dziecka” i redakcję czasopisma o książce dla dziecka “Guliwer” w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.

Jest przyznawana co rok żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Patronat medialny sprawuje redakcja “Guliwera”.

Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą “Opolanka”, gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.


3 thoughts on “Znamy laureata 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Dodaj komentarz