Konkursy Różne

Laureaci nagród literackich Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie

Tegorocznymi laureatami nagród literackich Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie zostali Wioletta Grzegorzewska oraz prof. historii Neal Pease.

Nagroda im. Włady Majewskiej za rok 2021 została przyznana Wioletcie Grzegorzewskiej (pseud. Wioletta Greg) za powieść Wilcza rzeka (Wydawnictwo WAB, Warszawa 2021).
Tegoroczna laureatka jest poetką, powieściopisarką i tłumaczką, mieszka od 2006 r. w Wielkiej Brytanii. Zadebiutowała zbiorem wierszy „Wyobraźnia kontrolowana wydanym w Częstochowie w 1997. Szerszy rozgłos literacki przyniosła jej proza. W 2014 roku wydała autobiograficzną powieść Guguły, będącą zbiorem opowiadań o dziewczynce Wioli, urodzonej i dorastającej na zapadłej wsi Hektary. Opublikowane trzy lata później Stancje są kontynuacją dalszych losów dziewczynki, a nagrodzona książka Wilcza rzeka zamyka ten na poły autobiograficzny tryptyk.

Nagrodę literacką za popularyzowanie kultury polskiej w świecie otrzymał Neal Pease, profesor historii na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee. Neal Pease jest absolwentem Uniwersytetu Kansas (1975), magistrem historii dwu uczelni (Yale University oraz University of Kansas), w 1982 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Yale. Kształcił się między innymi pod kierunkiem prof. Anny Cienciały i prof. Piotra Wandycza. W swoich badaniach i publikacjach Prof. Pease koncentruje się na zagadnieniach związanych ze współczesną historią Polski i Europy Środkowej. Książka jego autorstwa pt. Rome’s Most Faithful Daughter: The Catholic Church and Independent Poland (Ohio University Press, 2009) zdobyła w USA tytuł najlepszej książki z zakresu studiów polonistycznych oraz książki roku z zakresu historii katolicyzmu. Jego wcześniejsza książka Poland, the United States, and the Stabilization of Europe, 1919-1933 (Oxford, 1986) również została nagrodzona – przez Pilsudski Institute of America. W przeszłości Neal Pease był prezesem Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego (Polish American Historical Association). W 2015 r. otrzymał z rąk Stowarzyszenia medal Haimana za wkład w studia nad historią relacji polsko-amerykańskich.

Jury obradowało w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz, Houston, USA; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Wilmington, USA i dr Adam Wierciński, Polska.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się wiosną 2023 w Londynie.

(info wg PAP, Dziennik Polonijny)

Dodaj komentarz