Konkursy Konkursy zagraniczne

Pisarz ze Sri Lanki zwycięzcą Nagrody Bookera 2022

W poniedziałek 17 października w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse odbyła się 54. gala przyznania Nagrody Bookera. Tym razem najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii powędrowało do Shehana Karunatilaka ze Sri Lanki.

Shehan Karunatilaka urodził się w 1975 roku na południu Sri Lanki. Wychował się w Kolombo, studiował w Nowej Zelandii, a później pracował w Londynie, Amsterdamie i Singapurze. W 2010 roku napisał debiutancką powieść Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew, wyróżnioną prestiżowymi nagrodami Commonwealth Prize, DSC Prize oraz Gratiaen Prize. Powieść The Seven Moons of Maali Almeida ukazała się w 2020 roku – to jego druga książka.

Shehan Karunatilaka

Akcja The Seven Moons of Maali Almeida toczy się w latach 90. w stolicy Sri Lanki, Kolombo. Głównym bohaterem jest fotograf wojenny Maali Almeida, który zostaje zamordowany i dostaje się do niebiańskiego urzędu migracyjnego. W pozagrobowym życiu Almedia dostaje siedem księżyców, czyli siedem szans na spotkanie się z osobami, które kochał i doprowadzenie ich do ukrytego schowka ze zdjęciami. Efekt tych wydarzeń wstrząśnie wojenną Sri Lanką.

Uroczysta gala odbyła się w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka Samira Ahmed, a gwiazdą wieczoru była Dua Lipa, która wygłosiła przemówienie: – Gdy w wieku trzynastu lat moi rodzice postanowili wrócić z Anglii do Kosowa, literatura pozwoliła mi podtrzymać związek z moimi korzeniami i kosowsko-albańską tożsamością – powiedziała piosenkarka.

Shehan Karunatilaka odebrał nagrodę z rąk królowej konsorty Kamili. Statuetkę zaprojektował w latach 60. Jan Pieńkowski, urodzony w Polsce ilustrator i autor książek dla dzieci.


Przypominamy finałową szóstkę tegorocznej Nagrody Bookera:

  • Bulawayo (Zimbabwe) – Glory
  • Percival Everett (USA) – The Trees
  • Alan Garner (Wielka Brytania) – Treacle Walker
  • Shehan Karinatilaka (Sri Lanka) – The Seven Moons of Maali Almeida
  • Claire Keegan (Irlandia) – Small Things Like These
  • Elizabeth Strout (USA) – Och, William!

Nagroda główna to 50 tys. funtów (57 989 USD). Każdy z sześciu autorów, którzy ostatecznie znaleźli się na liście, otrzyma 2,5 tys. funtów (2 899 USD) oraz specjalnie oprawioną edycję swojej książki.

(źródło Booker Prize, zdjęcia organizatora)


Dodaj komentarz