Konkursy literackie

Polski wybór Goncourtów 2022

Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie informuje, że po raz dwudziesty piąty, jury składające się ze studentów reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski spotkało się 28 października, aby wybrać laureata nagrody „Polski wybór Nagrody Goncourtów”.


„Polski wybór Nagrody Goncourtów” został zainicjowany przez Instytut Francuski w Krakowie w 1998 roku, a Akademia Goncourtów objęła nad nią honorowy patronat. Francuska Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień w literaturze francuskojęzycznej.

Nazwisko tegorocznego laureata zostało oficjalnie ogłoszone w sobotę 29 października podczas Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatem nagrody został Grégoire Bouillier za powieść Le coeur ne cède pas, wyd. Flammarion.

W tym roku polskie jury przyznało nagrodę z następującym uzasadnieniem:

Tegoroczną nagrodę Polski wybór Nagrody Goncourtów otrzymuje Grégoire Bouillier za powieść za Le coeur ne cède pas. Jest to powieść wyjątkowa ze względu na swoją ogromną kreatywność i ambicję, która przejawia się w próbie ujawnienia zapomnianego losu. Historia zaczyna się od wzmianki o zatrważającym zdarzeniu i przeradza się w głęboką refleksję nad tym, co wpływa na nasze życiowe wybory. Doceniliśmy sposób w jaki Grégoire Bouillier przy pomocy środków literackich zagłębił się w sprawę, którą prasa potraktowała w sposób powierzchowny. Pomimo poważnego tematu, autorowi udało się wpleść elementy ironii, które stanowią część gry z czytelnikiem. Imponujący rozmiar dzieła i obfitość szczegółów nie odbierają przyjemności z lektury. Hasłem przewodnim tej powieści może być: “diabeł tkwi w szczegółach”.
(info Instytut Francuski)

Dodaj komentarz