Różne

Almanach Legend Gdańskich, czyli spacery, słuchowiska i warsztaty dla całej rodziny

Skąd nazwa Żabi Kruk? Jaką magię kryła chusta z trzema węzłami? Czego uczy do dziś Przypowieść o złocie? Odkryj krok po kroku legendy Gdańska podczas spacerów, warsztatów plastycznych i słuchowisk dla całej rodziny. Tej jesieni poznaj Almanach Legend Gdańskich. Liczba miejsc na wydarzenia ograniczona, wstęp bezpłatny.


W listopadzie Gdańska Galeria Miejska zaprasza na autorskie spacery z dziarskim
przewodnikiem Łukaszem Darskim, warsztaty edukacyjne z artystką Olą Fronc i
słuchowiska czytane przez aktorkę Teatru Wybrzeże Annę Kociarz, przybliżające trzy legendy gdańskie Żaby i Kruk, Chustę z trzema węzłami i Przypowieść o złocie. Wydarzenia Almanachu Legend Gdańskich powstały na podstawie Legendy Gdańskie baśnie, podania i przypowieści Jerzego Sampa.

Do każdej z trzech legend przygotowałem autorską trasę — opowiada dziarski przewodnik Łukasz Darski — Podczas spaceru, 30 listopada, związanego z Chustą z trzema węzłami odwiedzimy newralgiczne punkty dawnego portu Gdańskiego. Poznamy miejsca rozładunku i załadunku, przechowywania i ważenia towarów przybyłych droga wodną. Uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej nazywała się Brama Zielona i skąd wzięła się jej nazwa — opowiada i dodaje — na pozostałe spacery zapraszam 23 listopada i 7 grudnia.

Dlaczego legendy? Nie dawno, dawno temu, za górami, za lasami, a tuż obok w uliczkach, budynkach i zakątkach Gdańska działy się rzeczy niezwykłe. Legendy gdańskie kryją ziarno prawdy, w każdej z nich pojawiają się autentyczne postaci, konkretne miejsca, istniejące do dziś budowle. Jesienną porą dołączcie do odkrywania zapomnianych miejsc, historii i magii Gdańska.

Każda legenda to także warsztat dla całej rodziny — mówi artystka Ola Fronc — Podczas pierwszego o Żabach i kruku spróbujemy wcielić się w ptaka i popatrzeć na świat jego oczami. Wspólnie wyruszymy w wyobrażony, plastyczny lot nad miastem. Co widział kołując nad Żabim Bajorem? Co podziwiał lecąc nad Gdańskiem i mechowskimi grotami? — i dodaje — Pozostałe warsztaty są równie magicznie, zapraszam na wszystkie zajęcia z cyklu.

Oprócz spacerów i warsztatów przygotowano słuchowiska z udziałem aktorki Teatru Wybrzeże Anny Kociarz, które będą dostępne na platformach Soundcloud, Youtube i Spotify na profilach Gdańskiej Galerii Miejskiej.


Legenda Żaby i Kruk

  • 21 listopada premiera słuchowiska o godz.18.00.
  • 23 listopada (środa) o godz. 17.00 spacer z Łukaszem Darskim – obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
  • 24.11 i 25.11, warsztaty dla całej rodziny Dzielny Kruk Wojtek z Olą Fronc, w
  • godzinach 17.00-19.00 – obowiązują zapisy.

Legenda Chusta z trzema węzłami

  • 28 listopada premiera słuchowiska o godz. 18.00.
  • 30 listopada (środa) spacer z Łukaszem Darskim o godz. 17.00. Start: Żuraw od strony Motławy – obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
  • 1 i 2 grudnia warsztaty dla całej rodziny Potężny wiatr z Olą Fronc w godzinach 17.00-19.00 – obowiązują zapisy.

Legenda Przypowieść o złocie

  • 5 grudnia premiera słuchowiska o godz. 18.00.
  • 7 grudnia (środa), spacer z Łukaszem Darskim o godz. 17.00. Start: Wejście główne do Bazyliki NMP – obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
  • 8 i 9 grudnia warsztaty dla całej rodziny Natchniony malarz z Olą Fronc – obowiązują zapisy.


Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.
Więcej informacji o wydarzeniach
(info Gdańska Galeria Miejska)

Dodaj komentarz