Targi Targi w Polsce

30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Jubileuszowa edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek ruszyła w czwartek, 1 grudnia w Hali Stulecia. W czasie czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa, jak dotąd, liczba wystawców, wśród których nie zabraknie honorowych gości z Ukrainy.Wrocławskie Targi Dobrych Książek to impreza z 30-letnią tradycją i jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju, które przyciąga do stolicy Dolnego Śląska wydawców i wielbicieli literatury z całej Polski.

W tym roku możemy pochwalić się imponującą liczbą wydawnictw, które zgłosiły chęć udziału w naszej imprezie – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek. – O ile w ubiegłym roku było ich około stu, o tyle na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wydarzenia mamy już potwierdzony udział ponad dwustu wystawców i nadal przychodzą nowe zgłoszenia.

Targi rozpoczęły się w czwartek, 1 grudnia o godz. 12.00 i potrwają do niedzieli. W czasie czterodniowego święta książek zaplanowano m.in. podpisywanie premierowych wydawnictw oraz kilkadziesiąt spotkań z autorami, wśród których znajdą się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Beata i Eugeniusz Dębscy, Bogdan Rymanowski, Aneta Jadowska, Tomasz Jachimek, Marta Kisiel, Marek Sygacz, Katarzyna Troszczyńska i Piotr Zychowicz.

Odwiedzający mogą kupić książki w promocyjnych cenach, jak również po raz pierwszy w historii WTDK poznać Bella Bot’a, robota poruszającego się po terenie targów i zapowiadającego atrakcje. Nowością będzie również tzw. Wielki Antykwariat – stoisko dla poszukiwaczy białych kruków zarówno literackich, jak i muzycznych, bo wystawcy przywiozą ze sobą spory zbiór płyt winylowych.

Honorowym gościem tegorocznej edycji targów są ukraińscy wydawcy i twórcy. Z myślą o nich powstało specjalne stoisko, a z czytelnikami spotkają się m.in. Tamara Duda, Oksana Zabużko, Wasyl Machno, Mykoła Riabczuk i Jurija Wynnyczuk.

To nie tylko wyraz solidarności z naszymi sąsiadami i forma wsparcia tamtejszych autorów, ale również możliwość zapewnienia Ukraińcom, którzy mieszkają w Polsce, kontaktu z ojczystą literaturą – dodaje Anna Morawiecka.

Równolegle z WTDK w Hali Stulecia odbywają się Targi Wszystkiego Dobrego. Kilkudziesięciu wystawców, wśród których dominują nieduże, lokalne firmy zajmujące się rękodziełem, sprzedają produkty, obejmujące sztukę użytkową, modę i desing.

Dla gości przygotowano również wystawę z okazji 20-lecia akcji „Cały Wrocław czyta”. W czasie jej otwarcia nie zabraknie konkursów, zagadek literackich oraz czytania bajek. Dodatkowo Wrocławski Klub ANIMA stworzy specjalny kącik, w którym dzieci będą mogły kreatywnie i wesoło spędzić czas, a w programie targów znajdą się też specjalne spotkania dla czytelników w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Program targów

Przy okazji 30. WTDK na ulice Wrocławia ponownie wyszły mole książkowe, które w miejskich tramwajach i autobusach zachęcają do czytania książek.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, podobnie jak inne imprezy kulturalne, ze względów podatkowych są płatne. Za bilet wstępu odwiedzający zapłacą jednak tylko symboliczne 2 zł. Z zakupu biletów zwolnione są dzieci i młodzież do 18. roku życia, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Hornowy patronat nad 30. Wrocławskimi Targami Dobrych Książek objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda, a wśród patronów i sponsorów imprezy są: Miasto Wrocław, KGHM Polska Miedź, Fundacja KGHM Polska Miedź, Tauron, Hala Stulecia i MPK Wrocław.

Więcej o targach
(info WTDK)

Dodaj komentarz