EMPIK Różne Rynek wydawniczy

Szczepan Twardoch i Bartłomiej Topa w niezwykłym projekcie

Miesiąc po premierze papierowej edycji Chołodu na rynku wydawniczym ukazuje się produkcja audio, w której główną rolę obok Bartłomieja Topy zagrał Szczepan Twardoch. To pierwsza premiera Empik Go, w której pisarz jest nie tylko autorem scenariusza, ale także głosem otwierającym nagranie. To właśnie on wprowadza słuchacza w historię, która wydarzyła się w pierwszej połowie XX wieku.


Latem 2019 roku poczułem, że muszę uciec, i od tego zaczyna się ta historia. Życie zaciskało się wokół mnie ciaśniejszą z każdym dniem pętlą, jak zawsze kiedy tkwię zbyt długo w świecie, do którego należę. Męczyły mnie ludzkie twarze i ludzkie głosy, na równi irytowali mnie przyjaciele i wrogowie, dosyć miałem ludzkiej miłości i nienawiści… […] poczułem więc, że uciec muszę tam, gdzie uciekam zawsze od piętnastu lat, na Spitsbergen, aby, gdy wrócę, już mniej gniewać się na świat, na ludzi i na samego siebie – pisze autor we wstępie książki.

Na Spitsbergenie, gdzie Twardoch od kilkunastu lat ucieka od codzienności w Polsce, autor spotyka Borghild Moen i wchodzi w posiadanie ponadstuletnich dzienników Konrada Widucha. To jego losy, weterana Wielkiej Wojny i komunisty, śledzimy w tej opowieści. Chołod inspirowany jest polarnymi wyprawami autora, który zabiera słuchacza w wielką podróż przez Arktykę. Według Bartłomieja Topy pisarz stworzył tragiczną historię człowieka pozbawionego wolności, w której paradoksalnie można tę wolność odnaleźć, wędrując z bohaterami przez bezkresne połacie bieli i odnajdując tytułowy Chołod.

Gdy dostałem propozycję wzięcia udziału w produkcji audio, zgodziłem się od razu. To wyjątkowy, ale dość trudny projekt. Chołod to podróż, o której w głębi duszy zawsze marzyłem, mimo że jej okoliczności są bardzo skomplikowane i trudne. Obcowanie z historią Konrada Widucha, dotykanie jego emocji i wrażeń jest niczym spotkanie z samym sobą. Muszę jednak zmierzyć się z faktem, że nie czytam tekstu w myślach i nie śledzę tej historii w ciszy, lecz czytam ją na głos ze świadomością, że usłyszy ją także ktoś inny – mówi Bartłomiej Topa.

Chołod opowiada o rozczarowaniu ideami. O losie jednostki rzuconej w wir historii i wytchnieniu, jakie można znaleźć tylko w miejscu, którym historia jeszcze się nie interesuje. Jest to jednak tylko chwila odprężenia, bo rosyjski Behemot uparcie podąża śladem eks-towarzysza Widucha.


Chołod, Wydawnictwo Literackie i Empik Go
Premiera: 23.11.2022 r.
W rolach głównych: Bartłomiej Topa, Szczepan Twardoch
W pozostałych rolach: Grażyna Zielińska, Anna Szymańczyk, Emilia Lewandowska, Szymon Kukla, Jakub Jakubiec, Grzegorz Kwiecień, Maciej Motylski, Hubert Sycz, Mikołaj Trynda, Karol Lelek, Hubert Miłkowski, Jan Świtlak, Monika Daukszo, Krzysztof Czeczot, Mirosław Guzowski, Ewa Serwa
Scenariusz: Aleksandra Szatkowska i Dorota Kobylańska
Reżyseria: Mikołaj Dobber, współpraca Krzysztof Czeczot
Realizacja dźwięku: Mikołaj Dobber, Jan Świtlak, Ramez Nayyar
Kierownictwo produkcji: Aleksandra Szatkowska
Producent wykonawczy: MAKE IT
Producent: Paweł Heba i Anita Rochalska Empik Go

(info Empik)

Dodaj komentarz