Różne Rynek wydawniczy

Premiera słuchowiska „Ballady i romanse”

W 2022 roku obchodzimy dwusetną rocznicę pierwszego wydania „Poezyj” Adama Mickiewicza, z którego pochodzi słynny zbiór „Ballady i romanse”. Z okazji rocznicy Wrocławski Dom Literatury zrealizował projekt słuchowiska na podstawie wybranych ballad Mickiewicza, w którym udział wzięli wrocławianki i wrocławianie: amatorzy i profesjonalni aktorzy. Całość wyreżyserował Maciej Masztalski, a muzykę skomponował Grzegorz Mazoń.


Premiera słuchowiska „Ballady i romanse” odbędzie się 8 grudnia o godzinie 20.00 na antenie Radia Wrocław, które objęło projekt patronatem medialnym.

Zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza został wydany w 1822 roku w Wilnie jako część pierwsza tomu „Poezyje”. Data ta jest uznawana za symboliczny początek epoki Romantyzmu w Polsce – a zawarte w zbiorze utwory, jak choćby „Świtezianka” czy „Powrót taty” do dziś należą do najbardziej rozpoznawalnych rodzimych tekstów poetyckich.

Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni mieszkający we Wrocławiu uczniowie szkół podstawowych, osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz seniorzy, a także zespół profesjonalistów składający się m.in.: z aktorów, reżysera, kompozytora i realizatora nagrań. Wyłonieni w naborze organizowanym przez Wrocławski Dom Literatury amatorzy i amatorki wspólnie z reżyserem i zespołem aktorskim pracowali przy wyborze ballad, a także nad interpretacją tekstu oraz emisją głosu. Finalnym etapem było nagranie słuchowiska w studiu Radia Wrocław.

Celem projektu jest z jednej strony przypomnienie i próba odczytania na nowo tekstów Adama Mickiewicza, z drugiej – integracja międzypokoleniowa oraz zwiększenie aktywności i współpracy pomiędzy osobami z różnych grup społecznych, także tych o utrudnionym dostępie do kultury.

Słuchowisko zostało nagrane na nośnikach CD, które nieodpłatnie trafią m.in.: do szkół, bibliotek oraz centrów seniora we Wrocławiu i innych miastach. Powstał również audiobook, który tuż po radiowej premierze będzie udostępniony do bezpłatnego pobrania na stronie Wrocławskiego Domu Literatury oraz na platformach Spotify, Podbean i Apple Podcasts.

Ponadto w ramach projektu przygotowane zostały dwa scenariusze lekcji poświęcone wybranym zagadnieniom z „Ballad i romansów” kierowane dla uczniów szkół podstawowych. Ich autorkami są: nauczycielka języka polskiego Magdalena Sadowska-Maciejewska oraz literaturoznawczyni Olga Taranek-Wolańska. Materiały dydaktyczne będą także dostępne do nieodpłatnego pobrania na stronie Wrocławskiego Domu Literatury.

Pomysł i koordynacja: Wrocławski Dom Literatury
Reżyseria i montaż: Maciej Masztalski
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Uczestnicy i uczestniczki projektu: Teresa Bednarska, Wiktoria Bilak, Jan Gawlicz, Monika Łojba, Magdalena Mikucka-Janusik, Weronika Nowak, Anita Sklenicka, Emilia Stalmach, Anna Wiśniewska, Wiktoria Wiśniewska, Oskar Wiśniewski, Zofia Wołczyńska, Krystyna Wołowiec
Aktorki i Aktorzy: Łukasz Chojęta, Aleksandra Dytko, Beata Lech-Kubańska
Realizacja nagrania: Dominik Otręba
Autorka koncepcji graficznej: Angelika Kukiola
Patronat medialny: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM


Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
(info WDL, fot.: Rafał Komorowski)

Dodaj komentarz