Wystawy

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wystawę

Muzeum Niepodległości zaprasza na na wernisaż wystawy czasowej “Wróciłam. Maria Konopnicka”.


Ekspozycja powstała we współpracy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie z Zespołem Archiwum Kobiet IBL PAN, przy wsparciu Muzeum Niepodległości.

Została przygotowana z okazji ogłoszenia roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
Jednocześnie, ze względu na uzyskanie na początku czerwca tego roku certyfikatu Instytutu Szlaków Kulturowych Rady Europy dla Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Women Writers Route (Szlak Kobiet Pisarek), którego polską postacią centralną jest właśnie Maria Konopnicka, a Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wraz z Zespołem Archiwum Kobiet IBL PAN uczestniczą w procesie tworzenia i funkcjonowania Szlaku, ekspozycja przyczyni się do promocji twórczości pisarki w Europie.

Celem projektu jest przedstawienie wybranych momentów z biografii autorki, roli, jaką odegrała w historii i kulturze Polski, i tego, jak obecnie jest postrzegana.

Jej życie było walką o własną drogę artystyczną i życiową. Wnikliwa obserwatorka życia politycznego, patriotka i zwolenniczka praw kobiet – Konopnicka wyprzedzała swoją epokę. Nowoczesna i tradycyjna, łączyła wszelkie skrajności, nie rezygnując z własnej niezależności i autonomii

20 grudnia 2022 r., godz. 19.00
Muzeum Niepodległości
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
00-240 Warszawa

(info Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Dodaj komentarz