Edytorstwo Różne

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi będzie współprowadzone przez MKiDN

Umowę o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi podpisał 28 grudnia z Fundacją Correspondance des Arts wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jednocześnie na funkcję p.o. dyrektora tej instytucji powołał prof. Jolantę Rudzką-Habisiak.


Podczas uroczystości podpisania umowy minister podkreślił, że kończy ona lata dochodzenia do rozwiązania instytucjonalnego problemu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi – będzie ono współprowadzone przez Fundację Correspondance des Arts i polskie państwo reprezentowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwoli to na przeniesienie wieczystej dzierżawy zabytkowej willi Henryka Grohmana, w której mieści się Muzeum, na rzecz nowo powołanej instytucji i istotnego zasilania jej z budżetu państwa. Mowa o 2 mln zł. rocznie.

Gliński przypomniał, że powołanie Muzeum było trudne z punktu widzenia prawno-instytucjonalnego: zabytkowa willa, w której instytucja działała od początku, była własnością skarbu państwa we władaniu Miasta Łódź; z uwagi na zaszłości Muzeum było obciążone olbrzymim długiem w wysokości 30 mln zł wobec ZUS i miało pewne zaległości wobec Miasta.

Współtwórczyni Muzeum, prezes Fundacji Correspondance des Arts Jadwiga Tryzno, wyjaśniła, że podpisanie umowy poprzedziły 10-miesięczne pertraktacje i rozmowy z MKiDN. Wyraziła nadzieję, że
Muzeum zyskuje znaczące możliwości rozwoju, co pozwoli m.in. na remont i dostosowanie do potrzeb instytucji zabytkowego budynku. Liczy że zachowany zostanie jego charakter i duch.

Podczas uroczystości wicepremier – zgodnie z rekomendacją Fundacji Correspondance des Arts – powołał na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Książki Artystycznej prof. Jolantę Rudzką-Habisiak, artystkę plastyka i byłą rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zgodnie z je zapowiedzią jedna z sal nowego Muzeum zostanie poświęcona Henrykowi Grohmanowi – dawnemu właścicielowi willi, łódzkiemu mecenas sztuki, a także rodzinie Tryznów. Placówka ma także zyskać nowych patronów – Emilię i Zbigniewa Brzezińskich, którzy 1 października 1993 roku otworzyli Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i wielokrotnie wspierali łódzkie środowisko artystyczne.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi powołali do życia Jadwiga Tyzno i jej mąż – nieżyjący już grafik i malarz Janusz Tryzno. Placówka kolekcjonuje i udostępnia zbiory związane z szeroko rozumianą książką w zabytkowej willi Henryka Grohmana na Księżym Młynie w Łodzi. Muzeum szczyci się m.in. pokaźną kolekcję zabytkowych maszyn i urządzeń poligraficznych, zbieranych po całej Polsce zestawów czcionek i znaków drukarskich. Wydawane tam publikacje, drukowane na produkowanym na miejscu papierze czerpanym, to bibliofilskie perełki, a organizowane tam spotkania, odczyty, seminaria, prelekcje i warsztaty ściągają rzesze miłośników druku i pięknej książki.

(info wg m.in. PAP, zdjęcia udostępnione przez Andrzeja Tomaszewskiego)

Dodaj komentarz