Targi Targi za granicą

Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

W dniach 31 stycznia – 5 lutego 2023 Polska weźmie udział w TIBE Taipei International Book Exhibition w charakterze gościa honorowego. Dziś (11.01.2023) w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przybliżająca polską ekspozycję. Wzięli w niej udział: dyrektor IK Dariusz Jaworski, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, kierowniczka Działu Zagranicznego IK Agnieszka Urbanowska, a także projektantka polskiego stoiska dr Anna Skołożyńska-Cieciera z ASC Studio.

Choć literatura polska święci w ostatnich latach triumfy na świecie, o czym świadczą choćby Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, liczne laury dla naszej literatury dziecięcej na prestiżowych Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii czy nominacje do ważnych nagród międzynarodowych dla polskiej prozy i poezji, to wciąż staramy się, by trafiała w jak najwięcej miejsc na świecie. Stąd przygotowywany konsekwentnie od kilku lat plan obecności na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej, gdzie Instytut Książki, przy wsparciu Biura Polskiego w Tajpej i Instytutu Adama Mickiewicza, jest głównym organizatorem polskiej prezentacji. To targi, w których dotychczas nie uczestniczyliśmy, a od razu jedziemy tam w charakterze gościa honorowego. Nie uczestniczyliśmy w nich z różnych powodów, w tym politycznych, jako instytucja państwowa musimy podporządkować się agendzie rządowej. Pandemia pokrzyżowała nasze plany. W ubiegłym roku organizowaliśmy Światowy Kongres Tłumaczy, obowiązywała wtedy jeszcze na Tajwanie dziesięciodniowa kwarantanna. Jedziemy więc teraz, możemy podjąć wyzwanie – powiedział dyrektor Jaworski.

Najważniejszym punktem prezentacji będą spotkania na żywo z reprezentacją polskich twórców z różnych dziedzin literatury. Obok spotkań autorskich przygotowaliśmy także warsztaty ilustratorskie, panele dyskusyjne z udziałem zagranicznych autorów (tajwańskich oraz tych z innych krajów) i konferencje prasowe. Z publicznością na Tajwanie spotkają się na żywo tak znakomici twórcy, jak Andrzej Sapkowski, Witold Szabłowski, Stanisław Łubieński, Marzanna Bogumiła Kielar, Bartosz Sztybor, Marianna Oklejak i Piotr Socha. Od kilku lat roli gościa honorowego nie traktujemy tylko eventowo, tylko poprzedza ją trzyletni plan. Pierwszy rok to przygotowania, apogeum drugiego są targi, ale staramy się, aby wydarzenia – nie tylko literackie – odbywały się przez cały rok, a trzeci rok to kontynuacja tych działań. Oczywiście nasza praca na tym się nie kończy. Bardzo zależy nam na trwałej obecności na rynku azjatyckim. Obecnie planujemy także ekspansję na rynki hiszpańskojęzyczne. Na Tajwanie mamy największą do tej pory powierzchnię wystawienniczą, ponad 440 metrów kwadratowych. Takie targi to nie tylko książki, ale promocja całej polskiej kultury za granicą – dodał dyrektor Instytutu Książki.

Polska prezentacja odbędzie się przede wszystkim w ramach pawilonu o powierzchni ponad 400 m2, zaprojektowanym przez dr Annę Skołożyńską-Ciecierę z ASC Studio i w nieoczywisty sposób nawiązującym do polskich tradycyjnych wzorów ludowych. Znaleźć tam będzie można wystawę książek, punkt informacyjny, scenę dla spotkań autorskich, strefę czytelniczą, strefy tematyczne (dziecięca, heritage, komiks, gaming, cooking) i strefę biznesową dla wydawców. Na naszym stoisku wystawiać się będą polscy wydawcy, agenci literaccy oraz instytucje kultury, m.in. Biblioteka Narodowa, PIW, Powergraph, Foksal, Andrew Nurnberg Associates, Manuscriptum, Dwie Siostry, Nasza Księgarnia oraz KaBooks.

Szczegóły polskiego programu przedstawiła Agnieszka Urbanowska. Podczas konferencji odtworzono także wypowiedź dyrektora Biura Polskiego w Tajpej Cyryla Kozaczewskiego: Już wkrótce rozpoczną się tutaj Targi Książki, których po raz pierwszy w historii gościem honorowym będzie Polska. Będzie to doskonała okazja do promocji polskiej literatury, kultury, polskich autorów, którzy przybędą tutaj osobiście, żeby spotkać się z publicznością tajwańską. To będzie doskonały czas na promocję Polski na Tajwanie.

Gościom polskiego pawilonu zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona polskiej ilustracji dziecięcej – „Kapitani ilustracji”, której organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza, a kuratorem Jacek Friedrich oraz koncerty polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana, który od ponad 14 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.


Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej to element strategii realizowanej przez Instytut Książki, której celem jest trwała, wyraźna obecność literatury polskiej tam, gdzie do tej pory nasze książki nie były dostępne lub były dostępne w zbyt małym zakresie.

Partnerzy: Biuro Polskie w Tajpej, Instytut Adama Mickiewicza

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.
(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz