EMPIK Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy nominacje do Bestsellerów Empiku 2022

Noblistka, młodzieżowe fenomeny, deklasujący zagraniczną konkurencję polscy muzycy, twórcy wciągających produkcji audio, głośne debiuty oraz pisarze, którzy od lat królują na książkowych TOPkach. Znamy nominacje do Bestsellerów Empiku 2022.


Ulubieni autorzy polskich czytelników

Miniony rok pełen był udanych pisarskich powrotów. Czytelnicy niezwykle ciepło przyjęli pierwszą po Noblu książkę Olgi Tokarczuk, inne polskie premiery od cenionych autorów, np. Szczepana Twardocha oraz nowe powieści międzynarodowych literackich gwiazd Nicholasa Sparksa i Colleen Hoover. W kategorii Kryminał i thriller po raz kolejny nominowany jest Remigiusz Mróz, który mimo licznych hitów wydawniczych na koncie nie zdobył jeszcze statuetki Bestsellera. Czy tym razem opuści galę z trofeum w dłoni?

Na liście nominowanych nie zabrakło również nowych nazwisk pisarzy, np. Toshikazu Kawaguchiego czy Ali Hazelwood. Na polskim rynku książki utrzymywał się też mocny trend, który obserwujemy od wybuchu pandemii – ogromne zainteresowanie literaturą młodzieżową. Dlatego podczas gali zostanie przyznany Bestseller Empiku w nowej kategorii – Young adult, o którego walczą m.in. P.S. Herytiera (Pizgacz) i Alice Oseman.

Nowość na gali – nagrody dla kultury cyfrowej

Pandemia spowodowała prawdziwy boom na treści audio i ten trend nieustannie się umacnia. Dlatego w tym roku Empik wyodrębnił kategorię Kultura Cyfrowa, w ramach której zostaną nagrodzone najpopularniejsze: Podcast, Audiobook i Superprodukcja audio. O tym, do kogo trafią, decyduje liczba odtworzeń w aplikacji Empik Go w ciągu całego roku. A jakie tematy były najczęściej wybierane? Mrożące krew w żyłach.

Fani audiobooków najchętniej słuchali opowieści trzymających w napięciu, takich jak Czerwona ziemia Marcina Mellera (nominowanego także w książkowej kategorii Kryminał i thriller) czy Gra złudzeń Katarzyny Magiery. W podobnym klimacie utrzymane są też nominowane superprodukcje audio, czyli realizowane z wielkim rozmachem słuchowiska z gwiazdorskimi obsadami, np. Mierzeja na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich. Wątków kryminalnych nie brakuje także w podcastach, które zgromadziły największą liczbę odbiorców – to m.in. Kryminalna historia kościoła Artura Nowaka i Stanisława Obirka czy wspólny projekt Empik Go i HBO Max Odwilż , którego narratorami zostały gwiazdy true crime Justyna Mazur i Marcin Myszka.

Gala finałowa Bestsellerów Empiku 2022 pod hasłem #swiatsiezmienia odbędzie się już 7 lutego. Transmisję będzie można śledzić na antenie TVN oraz w streamingu – wydarzenie przyjmie nowoczesną, hybrydową formułę, a treści prezentowane w różnych kanałach będą się wzajemnie uzupełniać. Galę poprowadzi Marcin Prokop, natomiast gospodarzami transmisji internetowej będą: Red Lipstick Monster i Karol Paciorek. Za oprawę muzyczną odpowiada nagrodzony Fryderykiem producent muzyczny Kuba Galiński. Wystąpią m.in. sanah, Agnieszka Chylińska, Ralph Kaminski, Mrozu i SB Mafija.

Więcej informacji.

(info Empik)

Dodaj komentarz