Edytorstwo Organizacje branżowe Wystawy

Najpiękniejsze Polskie Książki na Tajwanie

Od 17 stycznia 2023 roku w bibliotece Not Just Library mieszczącej się w Taiwan Design Museum można oglądać wystawę The Most Beautiful Polish Books. Wystawa została zorganizowana przez Taiwan Design Research Institute we współpracy z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek (PTWK) i przy wsparciu ze strony Polskiego Biura w Tajpej. Jej kuratorami są Sasson Kung, ekspert w dziedzinie europejskiego projektowania graficznego oraz Jessie Chen, wydawczyni graficznego magazynu „Circle”.


W ramach wystawy publiczności na Tajwanie zostaną zaprezentowane książki nagrodzone i wyróżnione w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2021, 62. edycji konkursu organizowanego przez PTWK od 1957 roku.
Jak piszą kuratorzy Jessie Chen i Sasson Kung: Imponujący wybór książek zgromadzonych na wystawie jest nie tylko najpiękniejszy, ale i najbogatszy jaki przybył do biblioteki z jednego kraju na świecie w ostatnich latach. Obejmuje zbiór 49 nagrodzonych i wyróżnionych tytułów w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2021 oraz książki projektu Ryszarda Bienerta, w tym cztery publikacje nagrodzone w konkursie Best Book Design from all over the World. Ponad 60 tytułów przebyło daleką drogę, aby znaleźć się na wystawie w bibliotece Muzeum. Książki te prezentują szeroki wachlarz tematów związanych z polską historią, sztuką, muzyką, teatrem, filmem i problematyką społeczną, a także pokazują mistrzostwo w sztuce edytorskiej, wizualnej i graficznej.

Taiwan Design Museum organizuje międzynarodowe wystawy książek od 2011 roku. Dotychczas w bibliotece Not Just Library pokazano wystawy konkursów najpiękniejszych książek ze Szwajcarii, z Francji, Austrii, Niemiec i Niderlandów. Ogromnie się cieszymy, że obecnie możemy w tak obszerny sposób pokazać najlepiej zaprojektowane książki z Polski. Organizatorzy i kuratorzy wystawy z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem analizowali polskie projektowanie graficzne, nie tylko sam konkurs, od którego rozpoczęliśmy nasze rozmowy” – komentuje Magdalena Frankowska, pani komisarz konkursu Najpiękniejsze Polskie Książki.

Wystawa zawiera również część prezentującą wyniki konkursu „Najładniejsze okładki książek Stanisława Lema” zorganizowanego przez PTWK i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza.

Ponadto w Muzeum odbędzie się szereg wydarzeń, w tym warsztaty prowadzone przez ilustratora Piotra Sochę, spotkanie online z komisarką konkursu i projektantką Magdaleną Frankowską oraz wykład pisarza i tłumacza Wei-Yun Lina, którzy z różnych perspektyw przybliżą publiczności polskie projektowanie książek.

Wystawę można oglądać do 19 marca 2023 roku.
W tym czasie, w dniach 30 stycznia – 5 lutego odbędą się w Tajpej Międzynarodowe Targi Książki (Taipei International Book Fair), na których Polska będzie gościem honorowym.Wystawa The Most Beautiful Polish Books
Miejsce: Not Just Library, Taiwan Design Museum
Termin: 17 stycznia – 19 marca 2023
Organizatorzy: Not Just Library i Taiwan Design Research Institute
Partner: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek (PTWK)
Współpraca: Polskie Biuro w Tajpej, Ryszard Bienert, Fundacja Taipei Book Fair

Wydarzenia towarzyszące:

  • Warsztaty prowadzone przez ilustratora Piotra Sochę |05.02.2023, godz. 10.00 – 12.00
  • Spotkanie online z komisarką konkursu i projektantką Magdaleną Frankowską|25.02.2023, godz. 16.00 – 17.30
  • Wykład pisarza i tłumacza Wei-Yun Lin|18.03.2023, godz. 15.00 – 16.00

Not Just Library jest częścią Taiwan Design Museum i filią Taiwan Design Research Institute mieszczącą się w historycznym Songshan Cultural Park. To pierwsza biblioteka na Tajwanie o tematyce projektowej, która posiada kolekcję ponad 20 tysięcy publikacji z zakresu projektowania oraz 100 magazynów z całego świata. Not Just Library to nie tylko przestrzeń do udostępniania książek, ale także miejsce dla aktywności związanych z projektowaniem: wystaw, wykładów, działań. Przestrzeń do dzielenia się swoimi zasobami i wymiany pomysłów.

(źródło PTWK)

Dodaj komentarz