Edytorstwo Różne

Thorgal na znaczkach Poczty Polskiej

Dla miłośników filatelistyki, fantastyki, komiksu Poczta Polska przygotowała nie lada gratkę – znaczek z postaciami kultowego komiksu serii „Thorgal” – dzieła Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a. To już drugi po „Kajku i Kokoszu” komiks, który trafił na polskie znaczki pocztowe.


Znaczek, na który znajdujemy Thorgala Aegrissona, wychowanego przez wikingów potomka ludzi z gwiazd, wraz z jego żonę Aaricą, zaprojektowała Agnieszka Sancewicz, trafił on sprzedaży 31 grudnia 2022 roku. Pierwszego dnia obiegu znaczkowi towarzyszyła koperta z portretem głównego bohatera, natomiast portret Aaricy trafił na bloczek znaczków.

Znaczek został wydrukowany techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 100 tysięcy egzemplarzy. Format znaczka 31,25 x 43 mm , format bloku: 54 x 86 mm.

„Thorgal” pojawił się na łamach francuskojęzycznego magazynu komiksowego „Tintin” w 1977 roku (w Polsce na łamach “Relaksu” rok później), w formie książkowej (album „Zdradzona czarodziejka”) trafił do sprzedaży na rynku frankofońskim w styczniu 1980 roku. W naszym kraju tomy serii zaczęły ukazywać się od 1988 roku nakładem Egmontu. Dotychczas sprzedano ponad 16 milionów egzemplarzy tego komiksu w 18 wersjach językowych.

To nie pierwszy znaczek dot. „Thorgala” – taki ukazał się w Belgii w 2015 roku.

Dodaj komentarz