Targi Targi w Polsce

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się od 25 do 28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad przed PKiN.


Dla wydawców, którzy chcieliby uniknąć ryzyka związanego z pogodą,
przygotowano przestrzenie na drugim i czwartym piętrze PKiN. Na tych,
dla których częściowo plenerowy charakter Targów jest ich zaletą, czekać
będą powierzchnie w dużych i indywidualnych namiotach na zewnątrz
Pałacu, przed wejściem głównym i od strony Kinoteki.

Przygotowania do Targów trwają, a na tradycyjnie już, liczną i
niezawodną targową publiczność czekać będą m.in.:

 • Festiwal Kryminalna Warszawa
 • Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”
 • Festiwal Komiksowa Warszawa
 • Strefa fantastyki

Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie towarzyszyć też będzie
rozbudowany program wydarzeń branżowych oraz ceremonie wręczania
prestiżowych nagród. Na Targach poznamy m.in. laureatów:

 • IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK
  dla autora
 • IV edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa
 • 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022
 • Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA
 • Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”
 • Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to największe w kraju wydarzenie branży wydawniczej, w którym w ubiegłym roku wzięło udział ponad 500 wystawców z kilkunastu krajów i rekordowa publiczność. W 2022 roku, w ciągu czterech targowych dni, odbyło się łącznie ponad 1 tys. wydarzeń – spotkań na scenach i w strefach, w ramach 9 bloków programowych oraz na stoiskach. Wstęp na Targi jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń rejestrowana i dostępna online.


Działania Fundacji Historia i Kultura, skoncentrowane na promocji czytelnictwa i popularyzacji literatury w Warszawie i innych miastach, w ubiegłym roku przyniosły znakomite rezultaty. Z sukcesem zakończyły się majowe Targi Książki w Warszawie, pod zaszczytnym Patronatem Prezydenta Warszawy, w PKiN i na terenie zewnętrznym, które odwiedziła rekordowa, 90-cio tysięczna publiczność. W ocenie norweskich partnerów z Ambasady Królestwa Norwegii oraz NORLI ich obecność w roli Gościa Honorowego w Warszawie była bardzo udana i owocna.

W 2022 roku Fundacja zrealizowała także premierowe Jesienne Targi Książki w Ogrodach Zamku Królewskiego i Arkadach Kubickiego we wrześniu oraz jubileuszowe, XXX Targi Książki Historycznej. Przeprowadzono i rozstrzygnęto trzy konkursy – o nagrodę Klio, nagrodę Academia i o nagrodę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, cieszące się rekordową liczbą zgłoszeń i zainteresowaniem mediów. Tylko majowe Targi Książki w Warszawie 2022 miały udokumentowane dotarcie w mediach do 42,2 mln osób. Wydźwięk ogólnopolski miało 71% opublikowanych/wyemitowanych wiadomości. (Na podstawie Raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Historia i Kultura przez Press Service Monitoring Mediów).

Poza Warszawą Fundacja zorganizowała również Plener Literacki w Gdyni pod Patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Targi Książki w Katowicach we współpracy z Miastem Katowice i pod Patronatem Prezydenta Marcina Krupy. Tym samym w 2022 roku Fundacja zapewniła publiczności 18 dni kontaktu z książką i jej twórcami, w wydarzeniach wzięło udział 1 380 autorów, odbyło się 1 660 spotkań z pisarkami i pisarzami na scenach i stoiskach wystawców. W ubiegłorocznych imprezach Fundacji Historia i Kultura uczestniczyło łącznie 182 000 miłośników książek.

Więcej informacji, FB Targów.

(info FHiK, Fot. Autorzy Książek w Obiektywie)

Dodaj komentarz