Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Aleksander Krawczuk – historyk i popularyzator dziejów starożytnych

27 stycznia 2023 roku zmarł Aleksander Krawczuk – badacz i popularyzator dziejów starożytnych, autor kilkudziesięciu książek popularnonaukowych, szeregu publikacji, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, polityk. Miał 100 lat.


Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 roku w Krakowie jako najstarszy z trójki rodzeństwa. Ojciec Demetriusz był kierownikiem Drukarni Związkowej przy ul. Mikołajskiej, matka Maria była nauczycielką – polonistką.
Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Podczas II wojny światowej był żołnierzem zgrupowania partyzanckiego „Żelbet” Armii Krajowej. Ukończył w 1949 studia w zakresie historii i filologii klasycznej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, podjął pracę naukową w Katedrze Historii Starożytnej UJ jako asystent Ludwika Piotrowicza. Dodatkowo od 1957 do czasu objęcia stanowiska ministra w 1986 pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie; prowadził także wykłady w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1960 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy “Kolonizacja sullańska” (napisanej pod kierunkiem Józefa Wolskiego). Habilitował się w 1963 w oparciu o pracę zatytułowaną “Virtutis ergo. Nadania obywatelstwa rzymskiego przez wodzów Republiki”. W latach 1980–1986 kierował Zakładem Historii Starożytnej UJ. W 1985 otrzymał tytuł profesorski w zakresie nauk humanistycznych.

Zajmował się historią starożytną, popularyzował zagadnienia związane z antykiem. Prowadził m.in. wraz z Arturem Janickim i Jadwigą Klinowską telewizyjny cykl dokumentalny “Antyczny świat profesora Krawczuka”. na szereg języków, prace naukowe i książki popularnonaukowe. Należał do Związku Literatów Polskich (1971–2003), w latach 1986–1987 pełnił funkcję prezesa krakowskiego oddziału ZLP. Był też prezesem krakowskiego oddziału Fundacji Kultury Polskiej i członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich[6].

W latach 1986–1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego. W tym samym okresie pełnił funkcję ministra kultury i sztuki w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Od 1991 do 1997 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W późniejszych latach był zaliczany do grona sympatyków związanego z Jackiem Majchrowskim stowarzyszenia Przyjazny Kraków.

Z okazji jego setnych urodzin w czerwcu 2022 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w Pałacu „Pod Krzysztofory” wystawę „Aleksander Krawczuk, Sto lat…”.

Pierwszą książkę opublikował w 1962 roku – była to biografia Juliusz Cezar, publikacja kilkukrotnie wznawiana. Kolejne prace to Pan i jego filozof. Rzecz o Platonie, Ród Argeadów, Tytus i Berenika, Poczet cesarzy bizantyjskich, Poczet cesarzy rzymskich, Polska za Nerona, Kleopatra. Był autorem kilku podręczników historii starożytnej. Większość jego książek została przełożona na języki obce.

W 1997 roku prof. Aleksander Krawczuk uhonorowany został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2022 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyły się uroczystości w setną rocznicę jego urodzin.

(źródło: Wikipedia, fot. domena publiczna)

Dodaj komentarz