Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 lutego w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie, Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprezentowała plan wydarzeń, premier książkowych oraz akcji specjalnych związanych z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej.
W konferencji wzięli udział: Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Krzysztof Głuchowski (Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), Grażyna Grabowska (prezes zarządu firmy Targi w Krakowie, organizatora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie), Monika Bartys (dyrektor wydawnicza w wydawnictwie Znak), Magdalena Ulejczyk (Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury), Ewelina Bajołek-Stępień (Marketing Manager Medicine), Marcin Pęszko (członek zarządu firmy PrimeLine) oraz Michał Rusinek (Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej).
Transmisja z konferencji została zapisana na profilu facebookowym @WislawaSzymborska – zachęcamy do obejrzenia tego materiału.
Link do materiału wideo.
W planie m.in. otwarcie parku imienia noblistki w Krakowie i wystawy „Jarmark Cudów” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (stała wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który jest drugą sceną Teatru Słowackiego), ogólnopolski konkurs na kolaż w formie pocztówki, piknik w ogrodzie przy ul. Powroźniczej. W lutym w Senacie RP zostanie zaprezentowana wystawa biograficzna przygotowana przez Fundację – „100 lat! Wisława Szymborska” – która następnie będzie udostępniana instytucjom (bibliotekom, szkołom, domom kultury w kraju). Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otworzy wystawę czasową „Nowy rozdział”. Natomiast ekspozycję „Wisława Szymborska. Radość pisania” przygotowuje włoski reżyser Sergio Maifredi. Zokazji 100-lecia urodzin noblistki reżyser przygotował spektakl „Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”, wykorzystujący „wiersze, listy i rupiecie” Wisławy Szymborskiej, który będzie wystawiany w Rzymie i Mediolanie.
Wiele z tych działań będzie miało swoją kumulację 2 lipca, w 100-lecie urodzin noblistki. Tego dnia planowane jest otwarcie „pierwszego parku literackiego w Polsce” (przy ul. Karmelickiej w Krakowie)
W tym roku nakładem wydawnictwa Znak ukażą się Wiersze wszystkie Wisławy Szymborskiej, 800-stronicowy tom gromadzący wszystkie jej wiersze od 1945 do 2011, w tym również poezje dotąd niepublikowane, rozproszone. Czytelnikom oddana zostanie również biografia poetki Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej Anny Bikont i Joanny Szczęsnej (Agora) oraz Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Michała Rusinka (Zygzaki). Wydawnictwo A5 przygotowuje natomiast publikację korespondencji Wisławy Szymborskiej do Krystyny i Ryszarda Krynickich.
Kalendarz wydarzeń, informacje o wystawach, publikacjach książkowych planowanych na Rok Szymborskiej znajdziecie Państwo na stronie szymborska.org.pl – zachęcamy do zajrzenia do zakładki poświęconej jubileuszowi, która będzie na bieżąco aktualizowana: https://www.szymborska.org.pl/projekty/rok-szymborskiej/
Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Partnerzy: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Medicine, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, firma LEGO, Prime Line, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Znak.
Współpraca medialna: Magazyn Książki, wyborcza.pl, Wysokie Obcasy, Dwutygodnik.com, Pismo, RMF Classic. Biuletyn Polonistyczny.
(źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.