Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop

Popularny niemiecki zbiór polskich śladów w Niemczech dostępny w języku polskim!

Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec, miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niż się to często wydaje. Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, polonijne życie kulturalne, lecz przede wszystkim sukcesy i trwałe uczestnictwo Polaków i potomków emigrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym, politycznym, biznesowym, na arenach sportowych, w nauce, sztuce czy literaturze. Niniejszy kalejdoskop, wydany przed kilkoma laty w języku niemieckim, oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach; stanowi raczej zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech.

Po premierze książki w 2019 roku i wielu spotkaniach z publicznością narodził się pomysł wydania kalejdoskopu w języku polskim. Zdaniem inicjatorów projektu wiele postaci i wydarzeń wymienionych w hasłach kalejdoskopu stanowić będzie novum także dla czytelnika polskiego. Uznaliśmy, że tak bogate, a zarazem utrzymane w popularnej formie kompendium wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich powinno być dostępne w obu językach. Liczymy na odgłos czytelników w Polsce – oni również znają niejeden ślad prowadzący do Niemiec, być może znajdzie się on w kolejnym wydaniu… czytamy w przedmowie do wydania polskiego.

W wielu miastach planowane są spotkania promocyjne z udziałem autorów, redaktorów i tłumaczy. Prezentacje umożliwiło wsparcie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.


Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop
Dieter Bingen, Andrzej Kaluza, Basil Kerski, Peter Oliver Loew (red.) / Bonn 2022 / s. 464

Książka kosztuje 33 PLN plus koszt przesyłki. / Zamówienia: www.hausbooks.pl
Wydawca: Federalna Centrala Kształcenia Obywatelskiego, Bonn
Koordynacja projektu: Niemiecki Instytut Spraw Polskich, Darmstadt
Partner w Polsce: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Opole

(info Andrzej Kaluza)

Dodaj komentarz