Konkursy Różne

Znamy laureata Nagrody im. Boya-Żeleńskiego za całokształt i nominowanych za przekład dzieła

Laureatem Nagrody Prezydenta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego za całokształt działalności przekładowej w 2023 roku został Ireneusz Kania, wybitny tłumacz i poliglota. Ogłoszono także nominacje za najlepsze przekłady książek wydane w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ireneusz Kania jest autorem przekładów z kilkunastu języków, m.in. z sanskrytu, tybetańskiego i hebrajskiego. Urodził się w 1940 roku w Wieluniu. Studiując romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pogłębiał równolegle swoją wiedzę o językach orientalnych (hebrajskim, chińskim, sanskrycie). Debiutował w 1972 roku w „Przeglądzie Orientalistycznym”. W następnych latach przekładał również z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, rumuńskiego, włoskiego i sanskrytu. W latach 1983-1988 prowadził prywatny kurs języka tybetańskiego. W latach 90. prowadził zajęcia z przekładu literackiego w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za pracę przekładową otrzymał już wiele nagród i odznaczeń. Na język polski przełożył m.in. Tybetańską Księgę Umarłych i Opowieści Zoharu, a także dzieła takich autorów jak Konstandinos Kawafis, Mircea Eliade, Emil Cioran, Walter Benjamin czy Georges Bataille.

A oto grupa nominowanych do nagrody:

  • René Koelblen i Stanisław Waszak (język francuski) za przekład książki Zniknięcia Georgesa Pereca, wyd. Lokator 2022
  • Krzysztof Majer (język angielski) za przekład książki Kochanka Wittgensteina Davida Marksona, wyd. PIW 2022
  • Sebastian Musielak (język fiński) za przekład książki Polowanie na małego szczupaka Juahniego Karila, wyd. Marpress 2021
  • Kamil Pecela (język litewski) za przekład książki Silva rerum IV Kristiny Sabauliaskaitė, wyd. Wielka Litera 2022
  • Anna Sawicka (język kataloński) za przekład książki Diamentowy plac Mercè Rodoredy, wyd. Marginesy 2022
  • Tomasz Swoboda (język francuski) za przekład książki Sodoma i Gomora Marcela Prousta, wyd. Officyna 2022
  • Aga Zano (język angielski) za przekład książki Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo, wyd. Wydawnictwo Poznańskie, 2022


Laureata i finalistów wybrała Kapituła Nagrody obradująca w składzie: Carlos Marrodán Casas, Anna Korzeniowska-Bihun, Piotr Paziński, Julia Różewicz i Anna Wasilewska (przewodnicząca Kapituły).

Dodaj komentarz