Konkursy Różne Rynek wydawniczy

Slamowa poezja w aktorskich interpretacjach na 20-lecie polskiego slamu i Światowy Dzień Poezji

Z okazji 20 urodzin slamu poetyckiego w Polsce oraz Światowego Dnia Poezji slamerki i slamerzy oddali w cudze ręce własne wiersze, do tej pory zawsze mówione osobiście! Ich poezja performatywna została na nowo odczytana i zinterpretowana przez aktorki i aktorów.


Do Internetu trafiły 21 marca, czyli w Światowym Dniu Poezji, nagrania wierszy klasyków polskiego slamu, m.in. Kuby Malinowskiego, Missfopy i Ptaka Piwnicznego, aktualnego mistrza Polski o pseudonimie ASD czyli Pawła Rogińskiego, a także Rudki Zydel, Magdaleny Tyszeckiej, Aleksandry Kanar i Smutnego Tuńczyka, którzy wygrali wcześniejsze edycje krajowych mistrzostw. Interpretacji ich tekstów podjęli się m.in. Wojciech Malajkat, Beata Bandurska, Jaśmina Polak i Marcin Januszkiewicz.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na żywą i bardzo mocno działającą na odbiorców poezję współczesną i szerzej – literaturę mówioną, która coraz lepiej radzi sobie w przestrzeni publicznej, ale jest zazwyczaj pomijana w badaniach akademickich czy krytycznoliterackich podsumowaniach rocznych, jak kiedyś pomijano komiks czy literaturę fantastyczną. Tymczasem na Zachodzie Europy czy w Ameryce Północnej literatura mówiona, w tym slam i spoken word, są pełnoprawnymi częściami kultury i mają swoje miejsce zarówno na uczelniach jako przedmiot badań i wykładów, jak i w oprawie ważnych wydarzeń społecznych i politycznych (zaprzysiężenie prezydenta USA na przykład).


Co to jest slam poetycki? To turniej, podczas którego poetki i poeci prezentują swoje teksty w ściśle określonym czasie (najczęściej muszą się zmieścić w 3 minutach), a ich utwory i występy ocenia publiczność. Nie wolno używać rekwizytów ani instrumentów poza własnym głosem i ciałem. Teksty można czytać z kartki, mówić z pamięci lub improwizować. Wygrywa osoba, która przekona widownię do swoich wierszy i ich interpretacji. Tekst i jego interpretacja są więc równie ważne.

Pierwszy w Polsce slam odbył się 15 marca 2003 r. w Starej ProchOFFni w Warszawie. Od tego czasu scena slamowa rozwija się falowo, a kreatywna społeczność, która wokół slamu się gromadzi, jest w ostatnim czasie coraz bardziej aktywna. Od kilku lat w Poznaniu odbywają się Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego. W tym roku w lecie planowana jest siódma edycja turnieju, a od początku marca odbywają się w całym kraju eliminacje do krajowego finału.

Akcja, promująca slamową poezję przy pomocy klipów z udziałem znanych aktorek i aktorów, jest kolejnym przedsięwzięciem związanym z 20-leciem slamu w Polsce. 15 marca do Internetu trafiła reedycja spoken wordowej płyty „Łoskot” pierwszej mistrzyni Polski i dwukrotnej wicemistrzyni Rudki Zydel (wyd. Fundacja KulturAkcja). Wystartowało również WASP – Wirtualne Archiwum Slamowej Poezji – wspólny projekt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Narodowego Centrum Nauki, pilotowany przez Dagmarę Świerkowską, która właśnie złożyła na UAM pracę doktorską na temat slamu.

Bieżące informacje na temat turniejów slamowych oraz działań społeczności slamerskiej, być może jedynej obecnie naprawdę zintegrowanej ogólnopolsko (m.in. dzięki mistrzostwom) społeczności literackiej w Polsce, można znaleźć na Facebooku, a także w serwisie slam.art.pl. Właśnie tam, a także na profilu fb Poezja w Warszawie, będą promowane slamowe wiersze w aktorskich interpretacjach. Inicjatorami i twórcami tego przedsięwzięcia są slamerzy: Michał Głaszczka (Ptak Piwniczny) i Magdalena Walusiak.

Playlista aktorskich interpretacji slamowych wierszy
(info slam.art.pl)

Dodaj komentarz