Na przeprowadzonym 6 kwietnia posiedzeniu on-line jury Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa wybrało dziesięć książek, które przechodzą do kolejnego etapu i powalczą o ścisły finał.
A oto one:
- Ryszard Ćwirlej „Granica możliwości”, Muza
- Marta Guzowska „Zła miłość”, Wielka Litera
- Grzegorz Kalinowski „Śmierć frajerom. Wyrok”, Skarpa Warszawska
- Anna Kańtoch „Jesień zapomnianych”, Marginesy
- Marta Kisiel „Nagle Trup”, Mięta
- Marta Kozłowska „Berdyczów”, Wydawnictwo Ha!art
- Robert Małecki „Wiatrołomy”, Wydawnictwo Literackie
- Piotr Rogoża „Konwersja”, Marginesy
- Maciej Siembieda „Katharsis”, Agora
- Małgorzata Oliwia Sobczak „Szum”, WAB
5 książek, spośród których Jury wybierze zdobywcę Grand Prix oraz dwóch równorzędnych wyróżnień, poznamy w połowie maja, a zwycięzców podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Konkurs towarzyszy Festiwalowi organizowanemu w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja 2022 r.
W konkursie oceniane są polskie powieści kryminalne wydane od 9 kwietnia 2022 r. do 31 stycznia roku 2023. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Historia i Kultura.
W skład jury wchodzą:
- Prof. dr hab. UW Ewa Paczoska – profesor historii literatury polskiej, poetka i śpiewająca autorka, dyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
- Andrzej Palacz – wydawca, dziennikarz i tłumacz, redaktor naczelny magazynu „Wydawca” oraz branżowego portalu www.wydawca.com.pl
- Marcin Sendecki – poeta, dziennikarz, krytyk literacki, laureat wielu nagród, m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii „książka roku” za tom „Przedmiar robót”(2015), Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody „Odry” za tom „W” (2017) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022 za całokształt pracy twórczej.
- Szymon Kloska – dziennikarz, bloger, bibliofil, krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic.
- Adam Szaja – dziennikarz i bloger. 10 lat pracował jako researcher i reporter telewizyjny. Od 2015 roku jego zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl, gdzie sporo miejsca zajmuje literatura kryminalna. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizował pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii – Viralowe Targi Książki. Nagrodzony przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w Internecie, doceniony także przez portal granice.pl, który umieścił smakksiazki.pl w TOP 10 influencerów książkowych.
(info Fundacja Historia i Kultura)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.
2 thoughts on “Kryminalna Warszawa 2023 – lista 10 nominowanych książek”